ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Korea Południowa rozszerza współpracę jądrową ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi
28.02.2019r. 17:58

Przywódcy Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdzili, że oba kraje poszukają możliwości współpracy w dziedzinie energii jądrowej, która wykracza poza budowę elektrowni Barakah i będzie obejmować także kraje trzecie.

Książę Abu Dhabi i zastępca Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan spotkał się z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem w Seulu podczas oficjalnej wizyty w Korei Południowej w dniach 26-27 lutego 2019 r.

Podczas spotkania obaj przywódcy przeprowadzili pogłębione dyskusje na temat regionalnych i międzynarodowych kwestii znajdujących się w obszarze wspólnego zainteresowania oraz potwierdzili znaczenie dalszego zapewnienie ścisłej współpracy między oboma krajami. Zgodzili się na zacieśnienie dwustronnej współpracy w branżach zaawansowanych technologii w celu rozwijania specjalnego strategicznego partnerstwa.

Zgodzili się, że konsultacje na wysokim szczeblu dotyczące współpracy w dziedzinie energii jądrowej pomagają "nadal odgrywać kluczową rolę w dalszym wzmacnianiu zaufania i przyjaźni między dwoma narodami".

We wspólnym oświadczeniu Moon i Al Nahyan stwierdzili: "Uznając projekt elektrowni jądrowej Barakah za cenną podstawę dla dalszego pogłębienia współpracy dwustronnej, przywódcy zgodzili się, że oba kraje będą nadal ściśle współpracować przy jego ukończeniu".

W grudniu 2009 r. korporacja Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) złożyła zamówienie o wartości 20 mld USD na budowę przez konsorcjum południowokoreańskich firm czterech reaktorów APR1400 w Barakah, w regionie Dhafrah w Abu Dhabi. Umowa była pierwszym zagranicznym kontraktem nuklearnym Korei Południowej. Moon i Al Nahyan w marcu ubiegłego roku wzięli udział w ceremonii z okazji zakończenia budowy pierwszego bloku.

Budowa ma zostać ukończona w roku 2021 i po uruchomieniu wszystkich bloków EJ Barakah będzie dysponować mocą 5,6 GWe.

We wspólnym oświadczeniu dodano: "Obaj przywódcy uznali znaczenie rozszerzania strategicznego partnerstwa jądrowego i poszukiwania możliwości potencjalnej współpracy w krajach trzecich".
Moon stwierdził w wywiadzie dla KBS World Radio, że Korea Południowa i Zjednoczone Emiraty Arabskie powinny współpracować w sektorze energii jądrowej, przez co najmniej 100 lat. Projekty elektrowni jądrowych wymagają współpracy na wszystkich etapach, począwszy od prac koncepcyjnych, przez projektowanie, budowę, eksploatację, remonty i konserwację.

W kwietniu 2018 r. Enec i jej spółki zależne, Nawah Energy Company i Barakah One Company (BOC), podpisały trzy umowy z firmami koreańskimi. Enec i Kepco Nuclear Fuel podpisały memorandum o współpracy w dziedzinie paliw jądrowych i rozwoju biznesu za granicą; Nawah i Kepco Engineering and Construction podpisały umowę na wsparcie techniczne dla EJ Barakah do 2030 roku; Korea Electric Power Company uzgodniła z BOC zasady wspólnej współpracy w całym cyklu biznesowym, od planowania i budowy po eksploatację elektrowni.

Wcześniej w październiku 2016 r. Enec i Kepco podpisały umowę joint venture, która zapewniła Kepco przejęcie udziałów mniejszościowych w Nawah i BOC.

Korea Hydro & Nuclear Power, spółka zależna Kepco w czerwcu 2017 r. podpisała porozumienie z Nawah o wymianie doświadczeń z eksploatacji reaktorów APR1400 zaprojektowanych w Korei.

Reaktor APR1400 (Advanced Pressurised Reactor) o mocy nominalnej 1340 MWe jest kolejnym etapem w rozwoju koreańskich reaktorów energetycznych rodzimej konstrukcji. Bazuje on na projekcie CE System 80+, który posiada amerykański certyfikat NRC, jako reaktor III generacji. Prace nad APR1400 rozpoczęto w roku 1992. Projekt opracowany zastał przez firmę Korea Power Engineering Company (KOPEC), a głównym jego wykonawcą jest firma Doosan. Reaktor cechuje zwiększony stopień odporności sejsmicznej wynoszący 300 Gal, posiada 60-letni okres gwarantowanej eksploatacji i zmniejszony koszt budowy o 10-20 proc. w stosunku do koreańskiego reaktora poprzedniej generacji OPR-1000. Dla EJ Barakah został dostosowany do bardzo wysokich temperatur otoczenia panujących w ZEA.

Pierwsza jednostka APR1400 została uruchomiona w grudniu 2015 r. w elektrowni jądrowej Shin Kori i obecnie w Korei Płd. budowanych jest pięć reaktorów tego typu: w elektrowni jądrowej Shin Kori i Shin Hanul.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE