ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wypalone paliwo jądrowe z holenderskiej elektrowni jądrowej Borssele dotarło do Francji
08.02.2019r. 15:39

Około 6,4 tony wypalonego paliwa jądrowego z Holandii dotarło transportem kolejowym do Valognes w północnej Francji. Zostanie ono następnie poddane recyklingowi w zakładzie przerobu paliwa w La Hague, należącym do koncernu Orano.
Rzecznik Orano przekazał informację, że transport wypalonego paliwa 5 lutego opuścił terminal kolejowy w pobliżu elektrowni jądrowej Borssele w Holandii i 6 lutego dotarł do Francji.

Operacja przewozu ładunku składającego się z trzech specjalnych pojemników do transportu wypalonego paliwa była zrealizowana w ramach umowy podpisanej w 2011 r. przez Arevę (obecnie Orano) z firmą Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ), która jest właścicielem i operatorem EJ Borssele. Porozumienie to zawarto w celu dokonania recyklingu 216 ton zużytego paliwa, pochodzącego z reaktora PWR o mocy 482 MWe, działającego w tej elektrowni od października 1973 r.

Od czasu podpisania pierwotnej umowy z EPZ w 1978 r. ponad 350 ton wypalonego paliwa jądrowego zostało dostarczone do La Hague, a około 346 ton zostało już przerobione.

Zużyte paliwo zawiera 96 proc. materiałów, które mogą być poddane recyklingowi w procesie jego przerobu, stwierdził przedstawiciel Orano. 4proc. końcowych odpadów zostanie zeszklonych (poddane procesowi witryfikacji) przed ich zwrotem do Holandii.

W grudniu 2018 r. w EJ Borssele dokonano okresowej oceny obiektu i pięcioosobowa niezależna komisja testowa poinformowała, że elektrownia pozostaje wśród 25 proc. najbezpieczniejszych reaktorów działających w UE, USA i Kanadzie.
Komisja stwierdziła, że korzystna ocena obiektu jest wynikiem "poprawnego oryginalnego projektu, ale także realizacji programów poprawy bezpieczeństwa, które miały miejsce od 1986 r., w szczególności okresowych przeglądów bezpieczeństwa".

Poprzednią ocenę pracy i stanu bezpieczeństwa elektrowni przeprowadzono w 2013 r., a kolejna jest zaplanowana na 2023 r.

W czerwcu 2006 r. rząd holenderski oraz EPZ i jej akcjonariusze zgodzili się na zakończenie okresu eksploatacji Borssele nie później niż do dnia 31 grudnia 2033 r., jeżeli spełnione zostaną wymogi przyjęte zgodnie ze standardami bezpieczeństwa MAEA oraz wytycznymi ustanowionymi przez Stowarzyszenie Zachodnioeuropejskich Regulatorów Jądrowych (WENRA) i Europejską Grupę Regulatorów Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSRG), potwierdzane przeglądami, przeprowadzanymi co pięć lat.

EJ Borssele jest jedyną elektrownią jądrową działająca w Holandii. W roku 2017 wyprodukowała ona 3278 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 2,9 proc. całkowitej produkcji krajowej.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE