ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosyjskie pastylki paliwowe dla elektrowni jądrowej w Indiach
05.02.2019r. 11:16

Rosyjski producent paliwa jądrowego TVEL, spółka zależna koncernu Rosatom, podpisała kontrakt z indyjskim Departamentem Energii Jądrowej na dostawę uranowych pastylek paliwowych do zasilania reaktorów z wrzącą wodą (BWR) eksploatowanych w elektrowni Tarapur w stanie Maharashtra.
Pastylki paliwowe (pelets) są kluczowym składnikiem paliwa jądrowego. Zbudowane są ze sprasowanego i spieczonego proszku dwutlenku uranu (UO2), który wcześniej został wzbogacony w izotop U-235. Takie granulki paliwa są następnie umieszczane w koszulkach (clads) ze stopów na bazie cyrkonu tworząc pręty paliwowe, z których zbudowane są zestawy paliwowe ładowane do rdzenia reaktora.

TVEL dostarczy pastylki uranowe dla elektrowni jądrowej Tarapur. Kontrakt obejmuje dostawę w tym roku "kilkudziesięciu ton" pastylek, które mają zostać wyprodukowane przez Elektrostal Machine-Building Plant, zakład produkcji paliwa TVEL zlokalizowany w rejonie Moskwy. Zestawy paliwowe dla reaktorów pracujących w elektrowni jądrowej Tarapur zostaną wyprodukowane w Indiach w National Fuel Complex w Hyderabad, w stanie Telengana. Wartość i wielkość nowej umowy nie zostały ujawnione.

TVEL zrealizował już kilka podobnych zamówień na wywóz granulatów paliwowych do Indii, w tym dla zasilania ciśnieniowych reaktorów
ciężkowodnych (PHWR), przekazał Oleg Grigorijew, wiceprezes ds. handlu i kontraktów międzynarodowych w TVEL.
Elektrownia jądrowa Tarapur znajduje się w dystrykcie Palghar w stanie Maharashtra. Została uruchomiona w 1969 r. i była pierwszą komercyjną elektrownią jądrową w Indiach. Składa się z dwóch bloków z reaktorami BWR o mocy 150 MWe i dwóch bloków z reaktorami PHWR o mocy 490 MWe.

TVEL dostarcza również kompletne zestawy paliwowe dla dwóch rosyjskich reaktorów WWER-1000 działających w elektrowni jądrowej Kudankulam, w ramach długoterminowej umowy z Nuclear Power Corporation of India Limited.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE