ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

18 milionów zł na wdrożenie technologii reaktorów jądrowych HTGR w Polsce
30.01.2019r. 14:50

29 stycznia br. Ministerstwo Energii podpisało umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na wsparcie wdrażania technologii reaktorów wysokotemperaturowych HTGR w Polsce. Jak poinformował w trakcie odbywającego się w resorcie polsko-japońskiego seminarium o reaktorach HTGR Dyrektor DEJ dr Józef Sobolewski, w ramach pierwszej edycji programów strategicznych Gospostrateg, projekt HTGR zostanie dofinansowany kwotą około 18 milionów zł.
Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe chłodzone gazem HTGR (High Temperature Gas-cooled Reactor) to bezpieczna technologia, umożliwiająca produkcję czystej energii cieplnej o temperaturze do 1000 stopni Celsjusza. Ciepło to może być wykorzystane w procesach przemysłowych oraz w kogeneracji. Reaktory tego typu w przyszłości mogą zastąpić wysłużone kotły gazowe i węglowe wykorzystywane obecnie do wytwarzania ciepła w przemyśle. Zmiana ta doprowadziłaby nie tylko do zmniejszenia importu gazu ale znacząco może doprowadzić do ograniczenia emisji CO2 przez Polskę. Technologię HTGR będzie można również wykorzystać do dostarczania ciepła do miejskich sieci ciepłowniczych. Może być ona nie tylko źródłem ciepła o przewidywalnych kosztach, ale docelowo także polskim produktem eksportowym. Projekt programu wdrożenia reaktorów wysokotemperaturowych w Polsce jest wynikiem prac zespołu powołanego przez Ministra Energii. Projekt polskiego programu wywołał szczególne zainteresowanie zarówno strony rządowej jak i przemysłu z USA i Japonii.

Pierwsza edycja programu Gospostrateg została uruchomiona przez NCBR w 2017 i jej zadaniem jest realizacja zadań określonych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju uchwalonej w 2016 r. Zgodnie z założeniami programu poszczególne ministerstwa (lub inne jednostki administracji publicznej realizujące politykę rozwojową kraju) otrzymają wsparcie merytoryczne i analityczne polskich ośrodków naukowych w celu przygotowania i wdrażania poszczególnych programów, polityk i długofalowych strategii gospodarczych i społecznych.
W przypadku wdrożenia technologii jądrowych HTGR, Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii zidentyfikował typowy problem, zaobserwowany również w innych sektorach nowych technologii, jakim jest nienadążanie aktualnego systemu prawnego za rozwojem nowych rozwiązań technologicznych, co często kończy się niepowodzeniem przy ich wdrażaniu. Właśnie temu służyć będzie realizacja projektu Gospostrateg HTR - zidentyfikowane zostaną bariery prawne i administracyjne, zaproponowane zostaną zmiany w polskich przepisach, co zdaniem resortu energii przyczyni się ostatecznie do sprawnego (budżetowo i czasowo) wdrożenia tej technologii w kraju.

Projekt Gospostrateg HTR będą realizować: Ministerstwo Energii RP oraz dwa ośrodki naukowe - Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. W ciągu trzech lat zostanie przygotowana seria analiz technicznych, prawnych i społeczno-gospodarczych, które w późniejszym etapie posłużą do sprawnego wdrażania technologii wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych w polskim przemyśle.
Ministerstwo Energii , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wiktor 30.01.2019r. 16:31
To wielki błąd ładować się w technologię, którą wszyscy wcześniej ją używający porzucili. Powinniśmy rozwijać np... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 31-01-2019r. 22:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stefan 01.02.2019r. 08:54
Byłem na tej konferencji. Co ciekawe była jedna prezentacja zrobiona przez 1 Japończyka, w której pokazał czarno na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE