ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME zakłada powstanie dwóch elektrowni jądrowych: na północy kraju oraz w Polsce centralnej
22.01.2019r. 11:33

Ministerstwo energii zakłada, że elektrownie jądrowe w Polsce miałyby powstać w dwóch lokalizacjach: na północy kraju i w Polsce centralnej - poinformował Józef Sobolewski, dyrektor departamentu energii jądrowej w ME. Koszt inwestycji w energetykę jądrową o mocy 6-9 GW to 100 -135 mld zł.
Projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. zakłada, że ok. 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,5 GW. W sumie ma ich być sześć, oddawanych co dwa lata, o łącznej mocy 6-9 GW.

"Jest już zdeterminowana lokalizacja na terenie północy Polski. Druga lokalizacja będzie w Polsce centralnej. Będzie ona naturalną konsekwencją tego, co się dzieje w energetyce wytwórczej, czyli ograniczenia zasobów węgla brunatnego. Polska centralna byłaby idealnym miejscem ze względu na istniejącą infrastrukturę, także przesyłową" - powiedział Sobolewski na konferencji "Przyszłość energii jądrowej - raport MIT", dodając, że obie elektrownie powstawałyby w miarę równolegle.

Z grudniowej wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego wynikało, że resort rozważa zlokalizowanie elektrowni jądrowej w Bełchatowie.

Dyrektor Józef Sobolewski poinformował we wtorek, że w ramach programu energetyki jądrowej prowadzone są badania w dwóch lokalizacjach na północy kraju pod pierwszy blok: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec. Badania lokalizacyjne trwają, a środowiskowe zostały zakończone i przygotowywany jest z nich raport.

Dyrektor poinformował, że nowelizacja programu energetyki jądrowej jest praktycznie gotowa i ma nadzieję, że zostanie opublikowana "stosunkowo niedługo".

"Przeprowadziliśmy prace analityczne nad różnymi modelami finansowania i różnymi modelami współpracy, na poziomie biznesowym i międzyrządowym" - powiedział.

Sobolewski, mówiąc o nakładach na inwestycje jądrowe, powołał się na raport OECD, z którego wynika, że wynoszą one od 1,5 mln euro/MW do ok. 4,7 mln euro/MW (bez kosztów pieniądza).

"Wiarygodne dane, ile kosztować będzie nas elektrownia jądrowa otrzymamy dopiero, gdy porozumiemy się z generalnym wykonawcą, po otrzymaniu ofert. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża" - powiedział Sobolewski.
"Nie warto dyskutować, ile to będzie kosztować, bo tak naprawdę będzie nas na to stać. Wiarygodne dane poznamy jednak, gdy na stole będzie leżała oferta" - dodał.

Analizy ME wykazały, że odpowiednio skonstruowany system finansowy pozwala na otrzymanie kosztów wytwarzania energii elektrycznej na poziomie niższym niż w innych źródłach wytwórczych (nowych węglowych, gazowo-parowych, OZE).

W zależności od modelu finansowania koszt wytwarzania energii z elektrowni jądrowej waha się od 150 zł/MWh w modelu z niskim oprocentowaniem kapitału inwestycyjnego (z silnym udziałem gwarancji państwa) do 450 zł/MWh w przypadku modelu z komercyjnym oprocentowaniem kapitału, bez udziału państwa.

Według departamentu, koszt inwestycji w atom, przewidzianych w projekcie polityki energetycznej to 100-135 mld zł.

"Według naszych wyliczeń koszt inwestycji w energetykę jądrową o mocy 6-9 GW to 100-135 mld zł, rozłożonych w ciągu 20-25 lat" - powiedział dyrektor.

Sobolewski zapowiedział połączenie wszystkich podległych ME jądrowych instytutów badawczych w Narodowe Laboratorium Energii Jądrowej. Poinformował, że projekt ustawy powinien zostać przedstawiony do konsultacji do końca I kwartału.

Dyrektor zapowiedział też nowelizację specustawy jądrowej, która miałaby przyspieszyć procedury administracyjne związane z budową elektrowni jądrowej i ograniczyć w ten sposób koszty inwestycji. W lutym, po finalizacji prac legislacyjnych w ME, planowane jest przekazanie projektu ustawy do uzgodnień międzyresortowych.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: ENERGETYCY XXI w 22.01.2019r. 13:39
Kiedy będą opublikowane kompleksowe Polskie ale oparte na standardach międzynarodowych bezwzględnie obowiązujące... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Old ENERGETYCY 22.01.2019r. 13:56
Przy zakładanym wzroście zapotrzebowania na energię elektryczną obywateli do poziomu rozwiniętych krajów UE i USA... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 22.01.2019r. 14:21
Przyszłość to elektrociepłownia jądrowa (zimna fuzja) w każdym domu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: dwk 22.01.2019r. 14:55
fajnie się dyskutuje nt. przedsięwzięć, które będą za kilkanaście lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 22.01.2019r. 18:31
Taki gierkowski "spust" surówki, co najmniej raz dziennie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PvR 22.01.2019r. 19:43
Jak wybudują za mojego życia (a jestem w średnim wieku) coś więcej niż reaktor doświadczalny - będzie pięknie (ale mi... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: darlew 22.01.2019r. 20:26
Niemcy zamykają atomówki - my budujemy - efekt za 15 lat
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 31.01.2019r. 14:21
Dane dotyczące programu "atomowego" w Polsce, rozpowszechniane w prasie przez p. Sobolewskiego z ME są... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE