ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Punkt widzenia: uzasadnienie dla energii jądrowej w Azji Środkowej
08.01.2019r. 15:21

Wielu obserwatorów zaskoczyła decyzja, ogłoszona przez Uzbekistan, w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Azji Środkowej w przeciągu trzech dekad - twierdzi Jurabek Mirzakhmudov, dyrektor generalny UzAtom, państwowej agencji nuklearnej, która powstała w lipcu br.
Dlaczego, pytano nas, wiodący producent gazu decyduje się na energię jądrową, skoro może z łatwością zwiększyć wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o gaz?

Robimy to w dużej mierze z powodu rozwoju. Uzbekistan, najbardziej zaludniony kraj Azji Środkowej, ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Bank Światowy prognozuje wzrost PKB o około 5 proc. w ciągu dwóch kolejnych lat, a następnie o 5,5 proc. w roku 2020. Obecne prognozy wskazują, że aby zapewnić realizację tych trendów rozwojowych i zaspokoić popyt konsumpcyjny, będziemy musieli do roku 2030 podwoić produkcję energii elektrycznej.

Moglibyśmy oczywiście dokonać tego spalając nasze obfite zasoby gazu ziemnego, ale wybraliśmy inny kurs. Nasz parlament niedawno ratyfikował Porozumienie Paryskie w sprawie zmian klimatu, które podpisaliśmy w kwietniu ubiegłego roku. Dążymy do radykalnego zmniejszenia zużycia gazu ziemnego do produkcji energii, aby wykorzystywać go do innych ważnych celów, w tym w szczególności w przemyśle petrochemicznym.

Zamierzamy usprawnić nasze systemy przesyłowe, wyremontować istniejące oraz zbudować nowe instalacje gazowe i hydroelektryczne, a także wdrażać odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna. Jednak realizując strategiczny plan energetyczny wspierany przez prezydenta Mirziyoyeva uważamy, że błędem jest wykorzystywanie gazu do produkcji energii elektrycznej tylko dlatego, że obecne ceny gazu są niskie. Zamiast tego zdecydowaliśmy się na budowę, zaprojektowanej przez Rosję, elektrowni jądrowej trzeciej generacji, która będzie wyposażona w dwa reaktory WWER-1200 o sumarycznej mocy 2,4 GWe. Przewidujemy, że pokryje ona około 15 proc. potrzeb energetycznych Uzbekistanu do 2030 roku. Pozwoli to uwolnić około 3,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie - za kwotę ponad pół miliarda dolarów przy obecnych cenach.

Energia jądrowa jest jednym z najbardziej niezawodnych i bezpiecznych dla środowiska rodzajów energii. W ramach wielu umów przygotowywanych w związku z tym ogromnym projektem przewidujemy przyjęcie najwyższych standardów środowiskowych i bezpieczeństwa. Co więcej, Rosatom, nasz partner w projekcie, pracuje obecnie nad technologią reaktorów czwartej generacji, umożliwiającą ponowne wykorzystanie odpadów promieniotwórczych z reaktora, tak abyśmy mogli również współpracować w tej dziedzinie.

W nadchodzącym miesiącu będziemy przygotowywać umowę dotyczącą konstrukcji, zakupu i budowy (EPC) elektrowni oraz, w oparciu o badania geologiczne, rozpoczniemy proces wyboru lokalizacji obiektu.

Program w pełni wykorzysta istniejący stan wiedzy Uzbekistanu w dziedzinie technologii jądrowych. Przy pracach budowlanych będzie zatrudnionych do 8000 pracowników, a kolejne 2500 pracowników będzie potrzebnych do obsługi obiektu po jego uruchomieniu.
Zdajemy sobie sprawę, że jako nowicjusz w dziedzinie produkcji energii jądrowej mamy wiele do zrobienia poza samą budową elektrowni jądrowej. Będziemy musieli rozwinąć infrastrukturę regulacyjną i edukacyjną, aby wesprzeć program. Wspólnie rosyjski regulator Rostekhnadzor i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) będą pomagać naszemu nowemu niezależnemu organowi regulacyjnemu w zdobyciu potrzebnej wiedzy specjalistycznej i w oparciu o zalecenia MAEA będziemy dostosowywać rosyjskie standardy i przepisy.

Uzbekistan nie jest natomiast nowicjuszem w dziedzinie wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. W ciągu ostatnich 60 lat nasz kraj aktywnie badał technologie jądrowe w Instytucie Fizyki Jądrowej Akademii Nauk, który eksploatuje reaktor badawczy o mocy 10 MW. Jesteśmy aktywnym i zaangażowanym członkiem MAEA od 1994 r. i prowadzimy rozmowy z jej ekspertami, aby zapewnić pełną zgodność wprowadzanych przepisów z regulacjami międzynarodowymi.

Podjęto już wiele kroków w celu rozwiązania problemów personalnych związanych z budową elektrowni jądrowej, w tym stworzenia programów edukacyjnych do szkolenia studentów w dziedzinie energii jądrowej.

Ale elektrownie jądrowe nie pojawiają się z dnia na dzień. Oczekujemy, że zajmie to 8-10 lat, zanim zakład zacznie zaspokajać nasze potrzeby energetyczne. W międzyczasie, istniejące systemy produkcji i przesyłu energii elektrycznej będą podlegać procesowi modernizacji i rozbudowy, w tym planowana jest budowa 42 nowych i modernizacja 32 istniejących elektrowni wodnych. Ponadto zostanie zmodernizowanych lub zbudowanych do 7100 km linii energetycznych i 2500 stacji transformatorowych.

Jest to ogromne przedsięwzięcie, przy realizacji którego wymagana jest międzynarodowa wiedza, doświadczenie i inwestycje, a także aktywna współpraca w tej dziedzinie z wiodącymi firmami z USA, Korei Południowej, Niemiec, Rosji, Francji, Chin i wielu innych krajów.

Krok po kroku staramy się współpracować z wiodącymi krajami i ich firmami zgodnie z zasadami wzajemnego szacunku i zaufania. Ostatecznie oczekujemy zrównoważonej przyszłości w energetyce, która byłaby po prostu niemożliwa bez energii jądrowej.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE