ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Blok jądrowy Kaiga 1 w Indiach zakończył rekordowy przebieg
04.01.2019r. 12:43

Blok nr 1 elektrowni jądrowej Kaiga w Indiach, który działał nieprzerwanie od 13 maja 2016 r., został czasowo wyłączony 31 grudnia po przepracowaniu rekordowej liczby 962 dni.
Ciśnieniowy reaktor ciężkowodny (PHWR) w bloku nr 1 elektrowni jądrowej Kaiga (Kaiga Generating Station - KGS) 10 grudnia 2018 r. pobił dotychczasowy rekord świata ciągłej pracy reaktora w komercyjnej elektrowni jądrowej dowolnego typu. Poprzednim rekordzistą był blok Heysham II-2 w Wielkiej Brytanii, wyposażony w zaawansowany reaktor chłodzony gazem (AGR), który nieprzerwanie pracował przez 940 dni, zanim został wyłączony w celu przeprowadzenia planowego przeglądu konserwacyjnego we wrześniu 2016 r.

Zarówno reaktory typu PHWR jak i AGR są zaprojektowane w taki sposób, że nie wymagają wyłączenia w celu wymiany paliwa i mogą pracować w sposób ciągły.

Rzecznik Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) przekazał informację, że 31 grudnia około godziny 23:00 czasu lokalnego blok Kaiga-1 został czasowo odłączony od sieci energetycznej w celu przeprowadzenia planowego przeglądu technicznego i konserwacji.

W czasie nieprzerwanej pracy przez 962 dni jednostka wyprodukowała około 5 TWh (5 miliardów kWh) energii elektrycznej przy współczynniku obciążenia wynoszącym około 99,3 proc.
W elektrowni jądrowej Kaiga, w stanie Karnataka czynne są cztery reaktory PHWR rodzimej konstrukcji o mocy 220 MWe, które oddano do użytku w latach 2000-2011. Budowę bloku Kaiga-1 rozpoczęto w roku 1989, został uruchomiony i rozpoczął pracę komercyjną w 2000 roku. W październiku 2018 r. blok ten ustanowił nowy rekord świata ciągłej pracy reaktora PHWR po zakończeniu 895 dni ciągłej pracy. Poprzedni rekord dla reaktorów PHWR został ustanowiony w 1994 r. przez kanadyjską jednostkę Candu zainstalowaną w bloku Pickering-7, pracującą nieprzerwanie przez 894 dni.

Trzy z reaktorów należących do Nuclear Power Corporation of India Ltd: Kaiga-1 oraz Rajasthan-3 i 5 działały nieprzerwanie ponad dwa lata. Radżastan-3 działał przez 777 dni, natomiast Radżastan-5 pracował przez 765 dni.

"Rekordowy przebieg nieprzerwanej pracy przez 962 dni demonstruje prymat NPCIL w projektowaniu, budowie i eksploatacji PHWR z niespotykanym dotąd poziomem wydajności i bezpieczeństwa" - stwierdził przedstawiciel koncernu. Dodał również, że "godna pochwały jest także rola, jaką odegrały Karnataka Power Transmission Corporation Ltd, Power Grid Corporation of India Ltd i Southern Regional Load Despatch Centre, które poprzez zapewnienie stabilności sieci elektrycznej przez lata eksploatacji, zapobiegły wyłączeniom reaktora, co miało zasadniczy wpływ na osiągnięcie jego rekordowego przebiegu pracy".

Obecnie w Indiach eksploatowane są 22 reaktory energetyczne w 7 elektrowniach jądrowych o sumarycznej zainstalowanej mocy elektrycznej 6,3 GWe., a kolejnych siedem bloków jest w budowie. Udział energii jądrowej w bilansie energetycznym utrzymuje się na stałym poziomie i w roku 2017 wyniósł 3,2 proc. (34,9 TWh).
World Nuclear News , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: dAMIAN 04.01.2019r. 13:50
Czyli w żargonie lobbystów OZE - sprawność 500% (cukru w cukrze). A wiatraczki w Polsce - najwyżej 30%....oj... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 04.01.2019r. 16:40
Za to słabiutko jest w atomówkach z bardzo wysokimi kosztami inwestycji i bardzo drogą energią 500 zł/MWh jak w HP... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 05.01.2019r. 10:44
Antymonopol, a aukcja nie jest formą dotacji ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE