ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiński projekt reaktora do celów ciepłowniczych
03.01.2019r. 15:34

China National Nuclear Corporation (CNNC) zakończył instalację cyfrowego systemu sterowania i kontroli w niskotemeperaturowym reaktorze typu basenowego Yanlong, przeznaczonego do zasilania sieci ciepłowniczej.
Rzecznik CNNC poinformował, że 28 grudnia ukończono montaż i przeprowadzono test cyfrowego systemu sterowania i kontroli reaktora. Osiągnął on pełną moc i przez okres 30 minut pracował "stabilnie i w normalny sposób".

Koncern CNNC rozpoczął opracowywanie reaktora Yanlong (DHR-400) dla celów ciepłowniczych w listopadzie 2017 roku. Koncepcja reaktora o mocy 400 MWt bazuje na projekcie reaktora "49-2" opracowanego przez China Institute of Atomic Energy (CIAE) w Tuoli, 35 km na płd. od Pekinu w "China Nuclear Town" oraz doświadczeniach zdobytych przez firmę podczas 50 - letniej bezpiecznej i stabilnej eksploatacji reaktorów badawczych typu basenowego. "Powstał produkt bezpieczny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska, który pokryje zapotrzebowanie na ogrzewanie w miastach na północy kraju" - stwierdza przedstawiciel CNNC.

Reaktor pracuje w niskiej temperaturze i pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym. Jego projektowany okres użytkowania wynosi 60 lat. Może być zlokalizowany w pobliżu obszarów miejskich ze względu na zerowe ryzyko stopienia rdzenia i brak emisji. Jest ponadto łatwy w demontażu i stosunkowo tani.

Firma CNNC twierdzi, że obiekty tego typu mogą być budowane zarówno na wybrzeżu jak i w głębi lądu, co czyni je szczególnie dopasowane do potrzeb miast na północy kraju, które w okresie zimy zużywają duże ilości paliwa do ogrzewania mieszkań i infrastruktury. Koszty uzyskiwanego ciepła są znacznie niższe od gazu i porównywalne ze spalaniem węgla. W związku z brakiem emisji zastosowanie reaktorów do ogrzewania mieszkań jest w perspektywie długoterminowej także korzystne dla zdrowia ludzi i środowiska.
Chiński rząd przyjął za priorytet wykorzystywanie czystej energii do celów ciepłowniczych. W ubiegłym roku władze wydały wytyczne dotyczące czystego ogrzewania w zimie w północnych Chinach. Przyjęto plan pięcioletni, obejmujący lata 2017-2021, w którym podkreśla się konieczność stosowania innowacyjnych czystych technologii do ogrzewania i zwraca się uwagę na wykorzystywanie do tego celu również energii jądrowej.

Prace badawcze w Chinach nad możliwością stosowania energii jądrowej do celów ciepłowniczych rozpoczęto na początku lat 1980. W latach 1983-1984 Institute of Nuclear Energy and Technology (INET) na Uniwersytecie Tsinghua wykorzystywał reaktor basenowy do ogrzewania pobliskich budynków. W międzyczasie w instytucie opracowano dwa rodzaje reaktorów jądrowych do celów grzewczych - jeden typu basenowego i drugi typu zbiornikowego. Reaktor zbiornikowy został wybrany, jako główny kierunek rozwoju. Konstrukcja eksperymentalnego reaktora jądrowego o mocy 5 MWt (NHR5) rozpoczęta została w INET w 1986 r. i ukończono go w roku 1989. W oparciu o ten projekt opracowano większą, demonstracyjną wersję reaktora ciepłowniczego NHR200-II. Obecnie na Uniwersytecie Tsinghua prowadzone jest studium wykonalności pierwszej ciepłowni jądrowej wykorzystującej technologię reaktora NHR200-II.

Małe reaktory modułowe (SMR) są przewidziane w przyszłości nie tylko do wytwarzania energii elektrycznej, ale także do dostarczania ciepła - stwierdził podczas sympozjum World Nuclear Association Symposium 2018 Mingguang Zheng - dyrektor Shanghai Nuclear Engineering Research & Design Institute i wiceprezes State Nuclear Power Technology Company. Podkreślił on także, że wykorzystywanie przez Chiny paliw kopalnych do ogrzewania powoduje bardzo poważne zanieczyszczenie powietrza w miesiącach zimowych.

"Energia jądrowa, szczególnie stosowana do zasilania centralnego ogrzewania, jest bardzo ważna, aby zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza i zwiększać długość życia ludzkiego" - stwierdził Zheng.
World Nuclear News , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: gucio 04.01.2019r. 07:30
I pomyśleć że startowalismy w tym samym czasie. W latach 80-tych był pomysł żeby z EJ Żarnowiec ogrzewać Trójmiasto
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bonifacy 04.01.2019r. 13:38
Może pamięć mi już szwankuje, ale na początku lat 90' Chiny stały o wiele niżej niż my... Może gdyby nas los nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE