ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USA wspiera wykorzystanie małych reaktorów modułowych SMR
02.01.2019r. 10:33

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) podpisał porozumienie ramowe w sprawie wykorzystania dwóch modułów demonstracyjnego reaktora SMR planowanego do uruchomienia w narodowym laboratorium Idaho (INL).

Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) w 2015 roku oficjalnie uruchomił program Carbon Free Power Project, jako część długoterminowej strategii redukcji emisji dwutlenku węgla i zastąpienia starzejących się elektrowni węglowych paliwami niekopalnymi i średniej wielkości elastycznymi źródłami generowania prądu. W ramach tego projektu UAMPS planuje do roku 2027 zbudować w laboratorium INL 12-modułową elektrownię jądrową wyposażoną w reaktory NuScale.

21 grudnia 2018 r. DOE podpisało porozumienie ramowe (MoU) z UAMPS i Battelle Energy Alliance (BEA) należące do INL, które ustaliło, że jeden z modułów SMR ma zostać przeznaczony do badań, rozwoju i demonstracji technologii w ramach programu Joint Use Modular Plant (JUMP). Drugi moduł instalacji demonstracyjnej ma zapewnić energię elektryczną na potrzeby INL poprzez ewentualną umowę na zakup energii. Według DOE laboratorium INL będzie potrzebować do 70 MWe mocy w okresie 2025-2030.

"Umowa pozwoli DOE zaspokoić potrzeby energetyczne laboratorium działającego na rzecz bezpieczeństwa narodowego, czerpiąc niezawodną
energię z najnowszej klasy zaawansowanych reaktorów w naszym kraju" - stwierdził Ed McGinnis, z kierownictwa DOE. "Program JUMP zapewnia
wyjątkowe możliwości prowadzenia badań nad energią jądrową i przyczynia się do pomyślnej komercjalizacji pierwszego reaktora SMR w kraju".

DOE wspierało wybór lokalizacji i przygotowanie aplikacji licencyjnej w ramach wsparcia technicznego SMR Licensing Technical Support, jednak nie finansuje budowy, eksploatacji i ostatecznej likwidacji elektrowni jądrowej w INL.
Niezależna, modułowa konstrukcja SMR firmy NuScale mieści rdzeń reaktora, stabilizator ciśnienia i wytwornicę pary w jednym zbiorniku pełniącym role obudowy bezpieczeństwa. Pojedynczy moduł ma długość około 25 metrów, średnicę 4,6 metra i masę 450 ton. Może wytworzyć 50 MWe (brutto) energii elektrycznej, zawiera proste, różnorodne i niezależne systemy bezpieczeństwa. Elektrownia może składać się z 12 modułów i dysponować sumaryczną mocą 600 MWe (brutto).

NuScale SMR przechodzi obecnie przegląd certyfikacyjny projektu przez Amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych (NRC). Jest to pierwszy i jak dotąd jedyny SMR, który osiągnął ten etap rozwoju technologii. NRC zakończyła pierwszą fazę przeglądu w kwietniu br. i ma przedstawić sprawozdanie z oceny bezpieczeństwa w sierpniu 2020 r.

UAMPS jest jednostką administracyjną stanu Utah, która zapewnia kompleksową sprzedaż hurtową energii elektrycznej, przesył i inne usługi energetyczne, na zasadzie non-profit, systemom energetycznym na obszarze Intermountain West obejmującym stany Utah, Kalifornia, Idaho, Nevada, Nowy Meksyk i Wyoming.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE