ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Poparcie dla budowy elektrowni jądrowej Hanhikivi w Finlandii
15.12.2018r. 17:18

Lokalni mieszkańcy wyrażają silne poparcie dla projektu budowy elektrowni jądrowej Hanhikivi w zachodniej Finlandii.
Zgodnie z najnowszym corocznym badaniem przeprowadzonym przez Norstat Finland 72,7 proc. mieszkańców gminy Pyhäjoki, gdzie ma powstać elektrownia, stwierdziło, że popiera jej budowę.

W gminach sąsiedzkich Kalajoki, Merijärvi, Oulainen i Raahe poparcie jest również wysokie i wynosi 67,2 proc.

21 kwietnia 2010 rząd Finlandii wydał zgodę (Decision-in-Principle) firmie Fennovoima na budowę elektrowni jądrowej na półwyspie Hanhikivi w gminie Pyhäjoki w północnej Finlandii. Decyzja rządu została zaaprobowana przez parlament fiński 1 lipca 2010 r. 34 proc. udziałów firmy należy do RAOS Voima Oy, fińskiej filii utworzonej w 2014 r. przez rosyjską państwową korporację jądrową Rosatom w celu zakupu udziałów w spółce. Głównym wykonawcą projektu Hanhikivi jest rosyjska firma Titan-2.
Zgodnie z umową zawartą 21 grudnia 2013 r. pomiędzy Fennovoima i Rosatom Overseas w elektrowni zostanie zainstalowany reaktor wodny ciśnieniowy WWER-1200/V-491 o mocy 1200 MWe. Część konwencjonalna zostanie wyposażona w turbogenerator typu Arabelle firmy Alstom Power Systems i automatykę firmy Rolls Royce i Schneider Electric.

W czerwcu 2015 r. Fennovoima złożyła wniosek do Ministerstwa Pracy i Gospodarki Finlandii o pozwolenie na budowę. W styczniu 2016 roku rozpoczęto prace ziemne w miejscu powstania elektrowni i do końca tego roku mają zostać zakończone prace infrastrukturalne. Budowa obiektu może rozpocząć się dopiero po wydaniu pozwolenia, które Fennovoima spodziewa się uzyskać w roku 2019.

Obecnie w Finlandii eksploatowane są 4 energetyczne reaktory jądrowe o sumarycznej mocy 2,8 GWe, które wytwarzają ok. 33 proc. energii elektrycznej kraju (21,6 TWh w 2017 r.). Jeden reaktor o mocy 1,6 GWe znajduje się w budowie.
World Nuclear News , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: fff 17.12.2018r. 12:45
Nie dziwię się. Jeżli budowa potrwa tak jak w Olkiluoto ( chyba z 10 lat - więcej niż pierwotnie zakładano) to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 17.12.2018r. 13:08
... I to jest mądre społeczeństwo - a u nas ? wstyd i żenada. Nie ma i nie będzie odwrotu od energetyki nuklearnej -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE