ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgarski rząd chce zniesienia moratorium na budowę elektrowni jądrowej
16.05.2018r. 16:04

Rząd Bułgarii zaproponował parlamentowi na posiedzeniu w środę zniesienie obowiązującego od 2012 r. moratorium na budowę drugiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem.
Propozycję wniosła minister energetyki Temenużka Petkowa, która wyjaśniła, że zniesienie moratorium jest konieczne dla rozpoczęcia negocjacji z potencjalnymi inwestorami.

"Spróbujemy zrealizować projekt na zasadach rynkowych poprzez wybór strategicznego inwestora bez gwarancji państwowych" - podkreśliła Petkowa. Wszystkie kryteria wyboru inwestora, warunków, na których ma działać, oraz wizji państwa w sprawie przyszłej elektrowni będą zawarte w procedurze, która ma być gotowa do końca roku. Po jej publikacji stanie się jasne, czy istnieje realne zainteresowanie ze strony potencjalnych inwestorów.

Minister nie wykluczyła, że do transakcji może nie dojść i Bułgaria ponownie będzie szukać możliwości sprzedania reaktorów lub wróci do idei budowy nowego bloku w istniejącej elektrowni atomowej w Kozłoduju.

Petkowa dodała, że reanimowanie projektu budowy drugiej elektrowni jest konieczne z uwagi na ogromne włożone w niego środki. Według ostatnich szacunków bułgarskich władz chodzi o ok. 1,5 mld euro.

Projekt budowy elektrowni w Belene powstał w latach 80., ale w 1990 roku został zamrożony. Reaktywowano go w 2003 roku za rządów ówczesnego premiera i byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego. W 2006 roku podpisano porozumienie z rosyjskim Atomstrojeksportem o zakupie dwóch reaktorów o łącznej mocy 2 tys. megawatów.
W marcu 2012 roku, za rządów obecnego centroprawicowego premiera Bojko Borisowa, budowę wstrzymano mimo poczynionych już inwestycji przekraczających 1 mld euro. Rząd ocenił, że koszt elektrowni jest zbyt wysoki.

W 2012 roku Rosja zaskarżyła do sądu decyzję parlamentu bułgarskiego o rezygnacji z zakupu reaktorów i zażądała 1,5 mld euro odszkodowania. W czerwcu 2016 roku Bułgaria została skazana na grzywnę wysokości 620 mln euro przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu.

W grudniu 2016 roku Bułgaria wypłaciła Rosji odszkodowanie i stała się właścicielem dwóch reaktorów jądrowych typu WWER 1000+ o mocy 1000 megawatów każdy. Próby odsprzedania ich, m.in. Iranowi, nie powiodły się. W lutym b.r. Borisow zaproponował, by budowa elektrowni atomowej w Belene była wspólnym bałkańskim przedsięwzięciem, co dałoby - jego zdaniem - szanse na uzyskanie unijnego dofinansowania dla tego projektu.

W minionym tygodniu przedstawiciele chińskiej firmy z branży energetyki atomowej poinformowali, że są zainteresowani zainwestowaniem w budowę drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE