ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: atom będzie się opłacał
15.05.2018r. 11:31

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski został zapytany o to, czy Polskę stać na energetykę jądrową - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Dzisiaj elektrownia jądrowa jest droższa, a energia jest z niej tańsza. Doświadczenia Ukrainy, zagrożenia terroryzmem i inne wskazują na to, że na ciężkie czasy elektrownia jądrowa, w której możemy zgromadzić nawet dziesięcioletni zapas paliwa - powiedział Krzysztof Tchórzewski. Przypomniał, że Wielka Brytania rezygnuje z budowy farm wiatrowych na morzu na rzecz elektrowni jądrowych z obaw przed blackoutem.

Zdaniem ministra wyzwaniem są koszty budowy, ale cena końcowa będzie atrakcyjna. Poza tym według niego należy spojrzeć na cały cykl życia atomu, który nie musi być włączany i wyłączany, jak elektrownie węglowe odłączane przez pierwszeństwo dostępu źródeł niskoemisyjnych. - Gdyby amortyzacja była rozłożona na powiedzmy 50 lat...teraz taka budowa jest koszmarem. Kredyt rozłożony na 20 lat. Wiadomo, że się nie spłaci - mówił Tchórzewski.

Przypomniał, że na rok wystarczy ciężarówka paliwa, a odpady to wagon rocznie. Wskazał, że w pobliżu Warszawy znajduje się składowisko odpadów nuklearnych. - Nie spotkałem żadnego mieszkańca, który czułby się poszkodowany zdrowotnie, czy w jakikolwiek inny sposób. Oczywiście po 89 roku Rosjanie wywieźli połowę odpadów radioaktywnych, ale my obecnie składujemy tam odpady ze służby zdrowia. Wyobraźmy sobie, że rezygnujemy z tomografów i innych urządzeń korzystających z tej technologii. Z tymi odpadami musimy się nauczyć żyć - powiedział.
- Widzę tu dużą szansę cywilizacyjną i technologiczną - powiedział minister, przypominając o rozwoju medycyny polskiej dzięki reaktorowi doświadczalnemu w Świerku. - To nasze wyzwanie cywilizacyjne.

Minister przypomniał, że budowa nowych bloków węglowych wymusi w najbliższych latach wzrost konsumpcji węgla, bo nie będą jeszcze wyłączane starsze bloki. Potem ma nastąpić spadek. - Moment tego skoku nie jest zaplanowany przez Polską Grupę Górniczą i nie jest ona w stanie go zabezpieczyć. Nie mamy zamiaru tak wielkiego zużycia ciągnąć w miejsce elektrowni, które będą zamykane. PGE planuje bloki gazowe, mam nadzieję, że za pięć-sześć lat powstanie blok jądrowy, a więc będziemy mieli nowe technologie - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl minister.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Wydma Lubiatowska 15.05.2018r. 16:39
Panie Ministrze, aż dziw bierze, że Pan jest zwolennikiem tego specyfiku zwanego "elektrownia jądrowa". Na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Gosc 16.05.2018r. 10:41
Cytat: "Dzisiaj elektrownia jądrowa jest droższa, a energia jest z niej tańsza" To zdanie nie ma sensu.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 16-05-2018r. 12:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE