ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Voiciunas: budowa elektrowni w Ostrowcu nie ma podstaw ekonomicznych
15.05.2018r. 04:07

Minister energetyki Litwy powiedział, że projekt Elektrowni Ostrowiec na Białorusi krytykowany przez jego rząd nie ma podstaw ekonomicznych - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Tego rodzaju projekt powinien otrzymać biznesplan a potem uzyskać decyzję. W tym przypadku było inaczej. Najpierw zapadła decyzja, a potem przeprowadzono ocenę oddziaływania środowiskowego. To wiele mówi o ekonomii tego projektu - powiedział Zygimuntas Voiciunas podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 w Katowicach.

Jego zdaniem należy pamiętać o kosztach wygaszenia Elektrowni Ostrowiec. Wygaszenie elektrowni Ignalina kosztowało 3 mld euro i wymagało długoterminowej inwestycji w składowanie paliwa jądrowego. Według Litwy te koszty nie są uwzględnione w projekcie na Białorusi.
Wcześniej w mediach pojawiły się sugestie, że Białoruś może wycofać się z projektu w obawie o to, że nie będzie on opłacalny ekonomicznie bez zbytu w Polsce i krajach bałtyckich, które wyraziły brak zainteresowania dostawami z elektrowni w Ostrowcu.

Projekt budowy elektrowni jądrowej w Ostrowcu jest realizowany przez rosyjski Rosatom. Pierwszy blok miał zostać uruchomiony do końca 2018 roku, a drugi do 2020 roku. Ich łączna moc ma wynieść 2400 MW - przypomina BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE