ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Odpowiedź Rosji na nowe sankcje USA może zablokować Rosatom na Zachodzie
16.04.2018r. 05:49

Odpowiedź Rosji na nowe sankcje USA może utrudnić Rosatomowi wprowadzenie na rynek nowego paliwa jądrowego TVS-Kvadrat, a także zagrozić wieloletniej współpracy z francuską Arevą przy produkcji komponentów do paliw jądrowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
W piątek do rosyjskiej Dumy trafił projekt ustawy przewidujący możliwość odpowiedzi na amerykańskie sankcje wobec Rosji włącznie z zawieszeniem współpracy w sektorze jądrowym.

Projekt TVS-Kvadrat ma umożliwić ekspansję Rosatomu na światowym rynku paliwa jądrowego. Chodzi o paliwo do zachodnich reaktorów typu PWR. W rosyjskich reaktorach tego rodzaju są wykorzystywane paliwa o innej strukturze.

Latem 2016 roku TVEL (spółka zależna Rosatomu - przyp. red.) podpisała kontrakt na dostawę TVS-Kvadrat do Stanów Zjednoczonych. Doświadczalne dostawy paliwa zaplanowano na początku 2019 roku. Od 2021 roku TVEL zamierza prowadzić komercyjne dostawy do Szwecji gdzie paliwo jest testowane od 2014 roku.
Zdaniem źródeł agencji Interfax, w rosyjskim sektorze jądrowym proponowana ustawa może zagrozić dostawom TVS-Kvadrat za Ocean, ponieważ dotychczas podpisane umowy nie zobowiązują Amerykanów do czegokolwiek. Ponadto Rosatom prowadzi rozmowy z wieloma państwami w Europie na temat testów paliwa, które w tej sytuacji mogą odmówić współpracy.

Rozmówcy agencji obawiają się również, że wspomniany projekt ustawy może zaszkodzić relacjom Rosatomu i Arevy. - Zakład produkcyjny TVEL-u pod Moskwą w 2001 roku podpisał z francuską spółką umowę na produkcję zestawów paliwowych. W 2013 roku doszło do symbolicznego przekazania 3000 takich zestawów - przypominają.

Rosatom odmówił komentarza w tej sprawie. Warto jednak przypomnieć, że Rosja i USA są razem z Chinami partnerami przy projekcie budowy międzynarodowego reaktora termojądrowego ITER w Cadarache we Francji. Uruchomienie go oraz pozyskanie pierwszej plazmy zaplanowane jest na 2025 rok. Celem tego projektu jest wykazanie technicznej możliwości wykorzystania energii termojądrowej do celów pokojowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Interfax , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE