ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NCBJ: światowa konferencja reaktorów wysokotemperaturowych już w październiku w Warszawie
07.03.2018r. 08:53

O najbezpieczniejszej i najbardziej obiecującej technologii reaktorów jądrowych - HGTR (High Temperature Gas-cooled Reactors) - dyskutować będą przedstawiciele świata nauki i przemysłu podczas Międzynarodowej Konferencji HTR 2018, która odbędzie się w październiku br. w Warszawie - poinformował NCBJ.
Być może już wkrótce wysokotemperaturowe reaktory jądrowe będą wytwarzać w Polsce energię cieplną dla przemysłu, a w dalszej przyszłości wytwarzać wodór. Technologia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych chłodzonych gazem (ang. skrót HTGR lub HTR) jest uznawana za jedną z najbardziej obiecujących technologii reaktorowych na świecie. Jej unikalną cechą jest inherentne bezpieczeństwo zapewnione nawet w przypadku awarii systemu chłodzenia. Konferencja HTR 2018, która w październiku odbędzie się w Warszawie, umożliwi wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy naukowcami, konstruktorami i firmami działającymi w Ameryce, Azji i Europie. Jej główny cel to przyspieszenie procesu wdrażania HTGR na potrzeby produkcji ciepła przemysłowego. W szczególności w trakcie spotkania omawiane także będą takie zagadnienia jak: budowa reaktorów typu HTGR w Chinach; propozycja wdrożenia technologii HTGR w kanadyjskich kopalniach; wyniki badań z programów europejskich, japońskich i amerykańskich; brytyjskie badania nad małymi reaktorami oraz ambitne plany Polski. Wśród uczestników znajdą się eksperci zarówno ze świata nauki jak i przemysłu, a także przedstawiciele administracji publicznej. - Mówiąc "energia" zazwyczaj myślimy o energii elektrycznej. Jednak w rzeczywistości zużywamy więcej energii do produkcji ciepła, szczególnie w przemyśle ciężkim i przemyśle chemicznym. Technologia HTGR to czyste, przyjazne dla środowiska i przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie. - mówi Profesor Grzegorz Wrochna, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji HTR 2018. - Technologia ta jest od lat rozwijana i z sukcesem testowana w różnych krajach. Nadszedł już czas, aby stała się ona ważną częścią miksu energetycznego.
Warszawska konferencja HTR 2018 to 9-te międzynarodowe spotkanie tematyczne poświęcone wysokotemperaturowym reaktorom jądrowym. Konferencje te zostały zainaugurowane w 2002 roku przez European High Temperature Reactor Technology Network HTR-TN w Petten, w Holandii. Kolejne spotkania miały miejsce w Pekinie (Chiny, 2004), Johannesburgu (PRA, 2006), Waszyngtonie (USA, 2008), Pradze (Czechy, 2010), Tokio (Japonia, 2012), Weihai (Chiny, 2014) i Las Vegas (USA, 2016). Polska została wybrana gospodarzem kolejnego spotkania z tego cyklu ze względu na nasze zainteresowanie technologią HTR, uznaną za jeden z projektów priorytetowych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W styczniu Ministerstwo Energii opublikowało raport dotyczący możliwości wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych w Polsce (http://www.me.gov.pl/node/28011) Konferencja HTR 2018 jest organizowana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: de 08.03.2018r. 09:58
Podstawa to dobry PR-ar. Niegdzie na świecie nie ma tego reaktora ale u nas kilku paranaukowców wmawia, że musimy go... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE