ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Akcja instruktażowa w Belgii na wypadek awarii elektrowni jądrowej
06.03.2018r. 16:43

Władze Belgii rozpoczęły we wtorek ogólnokrajową akcję informacyjną instruującą obywateli, jak powinni postępować w przypadku awarii w elektrowni jądrowej. Od wtorku w belgijskich aptekach będzie można bezpłatnie otrzymać tabletki z jodem.
"Władze robią wszystko, co tylko możliwe, żeby zapewnić bezpieczeństwo instalacji nuklearnych, ale ryzyko zawsze istnieje" - powiedział belgijski minister spraw wewnętrznych Jan Jambon, który wraz z minister zdrowia Maggie De Block przedstawił we wtorek nowy plan działań na wypadek awarii w którejś z elektrowni nuklearnych.

Poprzedni plan z 2003 r. został uzupełniony i poprawiony i obecnie wyznacza dwa obszary działania: planowanie na wypadek katastrofy oraz "strefę rozszerzoną". Pierwszy z nich obejmuje najbliższe sąsiedztwo elektrowni: ewakuację ludności w promieniu 10 km oraz zapewnienie bezpiecznego schronienia i dystrybucję jodu w odległości 20 km od miejsca ewentualnej katastrofy czy awarii.

Rozszerzona strefa ma objąć obszar w odległości do 100 km, czyli praktycznie biorąc całą Belgię. Środki przewidziane w tej strefie to również zapewnienie schronienia oraz uprzednia dystrybucja tabletek z jodem dla najbardziej zagrożonych grup, czyli dzieci do lat 18 oraz kobiet w ciąży i kobiet karmiących.

Władze Belgii uruchomiły specjalną stronę internetową, gdzie obywatele mogą znaleźć szczegółowe instrukcje, jak zachować się po ogłoszeniu alarmu. Specjalne wideo instruktażowe zostało też umieszczone w mediach społecznościowych.

Ministrowie poinformowali również, że od wtorku w belgijskich aptekach będą dostępne darmowe pastylki z jodem wraz z instrukcją, jak należy je spożywać. Są one przeznaczone przede wszystkim dla mieszkańców pierwszej strefy i osób z grup zagrożonych, jednakże farmaceuci nie będą mieli obowiązku sprawdzać, czy osoba prosząca o nie należy do którejś z tych grup.
Na terenie Belgii znajdują się dwie elektrownie atomowe: w Tihange w środkowo-wschodniej części kraju oraz Doel na północy przy granicy z Holandią (w sumie siedem reaktorów). Zaspokajają one połowę zapotrzebowania Belgii na energię elektryczną.

Są to elektrownie wybudowane w latach 70. i ich żywot technologiczny zaczyna dobiegać końca. W ciągu ostatnich kliku lat w obydwu elektrowniach zdarzały się awarie spowodowane wyciekiem wody z systemów chłodzenia, zaobserwowano też mikropęknięcia na obudowach reaktorów. W żadnym z przypadków nie stwierdzono jednak skażenia radioaktywnego.

Stan elektrowni w Tihange budzi szczególne zaniepokojenie w regionach Holandii i Niemiec graniczących z Belgią. W 2017 r. w niemieckim Akwizgranie, odległym od Tihange o ok. 70 km, miejscowe władze rozdystrybuowały tabletki z jodem, a organizacje ekologiczne rozpoczęły akcje protestacyjne wzywające do natychmiastowego zamknięcia reaktorów.

Oficjalnie Belgia podjęła program wycofywania się z energii jądrowej; pierwszy z reaktorów w Doel ma zostać zamknięty w 2022 r., w Tihange w 2023, a pozostałych pięć w 2025 r. Według wstępnych ocen może to jednak spowodować niedobór prądu i konieczność kupowania energii za granicą.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE