ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria. Borisow i Putin omawiali energetyczne projekty na Bałkanach
05.03.2018r. 21:38

W rozmowie telefonicznej z bułgarskim premierem Bojko Borisowem w poniedziałek rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził gotowość Rosji do przyłączenia się do projektu odmrożenia budowy drugiej bułgarskiej elektrowni jądrowej.
O rozmowie przywódców poinformowała służba prasowa bułgarskiego rządu. Powodem telefonu było święto narodowe Bułgarii; z tej okazji Putin złożył życzenia Borisowowi, lecz głównym tematem była energetyka. Putin i Borisow rozmawiali również o możliwości spotkania jeszcze w trakcie kończącej się 30 czerwca bułgarskiej prezydencji w Radzie UE.

Premier Borisow przedstawił plan odmrożenia budowy siłowni w Belene jako wspólnego bałkańskiego projektu. Podkreślił, że pomysł spotkał się z aprobatą jego kolegów z Zachodnich Bałkanów.

Prezydent Putin wyraził gotowość Rosji do uczestniczenia w dyskusji o odmrożeniu projektu. Od czasu wstrzymania projektu w marcu 2012 r. Rosja niejednokrotnie wyrażała chęć uczestniczenia w nim i zagwarantowania części finansowania.

Innym ważnym tematem rozmowy były dostawy gazu dla regionu. Według Putina budowa gazociągu Turecki Potok przez Morze Czarne w znacznej części jest gotowa. Borisow powiedział, że 1 czerwca powinien być gotowy interkonektor łączący systemy gazociągowe Bułgarii i Turcji, co umożliwi dostawy gazu dla jego kraju. "Omawiany był również wariant budowy odnogi Tureckiego Potoku, która dochodziłaby do Warny i zasilałaby (projektowany przez Bułgarię - PAP) hub gazowy" - głosi komunikat.
Na forum inwestycyjnym w Londynie w minionym tygodniu Borisow zaproponował budowę elektrowni atomowej w Belene jako wspólnego bałkańskiego przedsięwzięcia. Dałoby to według niego szanse na uzyskanie unijnego dofinansowania.

Projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Bułgarii powstał w latach 80., ale w 1990 r. został zamrożony. Reaktywowano go w 2003 r. za rządów ówczesnego premiera i byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego. W 2006 r., za rządów lewicy, podpisano porozumienie z rosyjskim Atomstrojeksportem o zakupie dwóch reaktorów o łącznej mocy 2 tys. megawatów. W marcu 2012 r. za rządów obecnego centroprawicowego premiera Borisowa budowę wstrzymano mimo poczynionych już inwestycji w wysokości 1 mld euro.

W czerwcu 2016 r. Bułgaria została skazana na grzywnę w wysokości 620 mln euro przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. W grudniu 2016 r. Bułgaria zapłaciła Rosji i stała się właścicielem dwóch reaktorów jądrowych typu WWER 1000+ o mocy 1000 megawatów każdy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE