ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: połączenie Orlenu z Lotosem przyjąłbym z pozytywną opinią
15.02.2018r. 18:09

- Z punktu widzenia inwestycji nie jest wykluczone, że może dojść do połączenia Orlenu i Lotosu. Takie połączenie przyjąłbym osobiście z pozytywną opinią, ponieważ spółka już wcześniej zadeklarowała pewną gotowość uczestnictwa w budowie elektrowni jądrowej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w wyemitowanym 14 lutego programie ,,Polski punkt widzenia" w Telewizji Trwam.
Według niego w Polsce paliwa są dostarczane przez Orlen i Lotos, ale też znaczna część paliw jest dowożona transportem samochodowym zza granicy. - Jest różnorodność dostaw. Zatem z punktu widzenia inwestycji nie jest wykluczone, że może dojść do połączenia Orlenu i Lotosu. To jest kwestia dojścia do porozumienia. Nie ma natomiast obecnie sytuacji, że jest jakaś nadzwyczajna "gorączka". Takie połączenie przyjąłbym osobiście z pozytywną opinią, ponieważ Orlen już wcześniej zadeklarował pewną gotowość uczestnictwa w budowie elektrowni jądrowej, a jej budowa przez taką dużą firmę mogłaby się odbyć bez nadzwyczajnych uzależnień od banków. Wtedy energia z elektrowni jądrowej mogłaby być dużo tańsza - powiedział Tchórzewski.
Wcześniejsze deklaracje

Dzień wcześniej w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną minister stwierdził, że jego resort nie prowadzi żadnych prac związanych z połączeniem Orlenu i Lotosu. Nie wykluczył jednak, że same spółki rozmawiały na ten temat. Ponadto, zapytany o zaangażowanie się płockiego koncernu w budowę elektrowni jądrowej stwierdził, że Orlen rozmawiał z udziałowcami PGE EJ1 (spółki odpowiedzialnej za budowę elektrowni jądrowej - przyp. red.) o ewentualnym udziale w realizacji projektu. Wcześniej odwołany wiceprezes Orlenu Mirosław Kochalski zapytany o potencjalny udział spółki w projekcie atomowym stwierdził, że ,,spółka analizuje wszystkie możliwe projekty, które mogą mieścić się w naszej strategii, naturalnie łącznie z projektem elektrowni jądrowej".
Później biuro prasowe spółki próbowało studzić wypowiedź menedżera twierdząc, że ,,projekty, takie jak budowa w Polsce elektrowni jądrowej, wymagają decyzji rządowej i analizy przeprowadzonej przez poszczególne firmy. W PKN Orlen sprawdzamy wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w naszą strategię, w tym również projekt budowy elektrowni atomowej". Potem doszło zaś do zmiany prezesa z Wojciecha Jasińskiego na Daniela Obajtka kojarzonego z Tchórzewskim.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Andrzej 16.02.2018r. 14:39
Łączenie nie zawsze ma sens. Program 10 + w Gdańsku by nie powtał gdyby Lotosem rządzili ludzie w Płocku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 18.02.2018r. 14:50
Zgodnie z koncepcją lansowaną przez min. Tchórzewskiego ej w Polsce jest niezbędna, ponieważ zapewni Nam świetlaną... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE