ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKN Orlen analizuje projekty energetyczne, w tym energetykę jądrową, ale nie ma decyzji
02.02.2018r. 17:37 02.02.2018r. 13:23

PKN Orlen sprawdza wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w strategię koncernu, w tym również projekt budowy elektrowni atomowej - podkreśliła w piątek spółka, odnosząc się do informacji, iż analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej.
"Projekty, takie jak budowa w Polsce elektrowni jądrowej, wymagają decyzji rządowej i analizy przeprowadzonej przez poszczególne firmy. W PKN Orlen sprawdzamy wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w naszą strategię, w tym również projekt budowy elektrowni atomowej" - oświadczył płocki koncern, proszony przez PAP o komentarz w sprawie.

PKN Orlen zwrócił uwagę, iż produkcję i sprzedaż energii elektrycznej realizuje już teraz, a jednocześnie przygląda się innym rozwiązaniom. "Natomiast należy pamiętać, że wszystkie projekty, które realizuje PKN Orlen, muszą przejść restrykcyjne analizy inwestycyjne" - zaznaczyła spółka.

O tym, że PKN Orlen analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej poinformowała agencja Reuters, publikując wywiad z wiceprezesem spółki Mirosławem Kochalskim. "Analizujemy wszystkie możliwe projekty, które mogą mieścić się w naszej strategii, naturalnie łącznie z projektem elektrowni jądrowej" - powiedział Kochalski, cytowany przez Reutersa w piątkowym wywiadzie.

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński pytany w piątek przez PAP, czy płocki koncern analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej, odparł, iż trwają tam prace nad strategią w zakresie energetyki. "Musimy rozeznać, jakie są możliwości, wszędzie" - dodał.

Wiceprezes PKN Orlen Mirosław Kochalski zaznaczył, że płocki koncern "generalnie, co do zasady" analizuje "wszystkie duże, potencjalne projekty", które mogą być realizowane w Polsce. "Analizujemy wszystkie potencjalne projekty, jaką powinniśmy zająć w nich pozycję, rolę, czy to jest szansa czy nie jest" - oświadczył. I dopowiedział: "każda firma tak robi".

Prezes i wiceprezes PKN Orlen uczestniczyli w piątek w Płocku w obradach Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy tej spółki.

Pod koniec stycznia minister energii Krzysztof Tchórzewski, odnosząc się do najważniejszych wydarzeń w energetyce w 2018 r., wymienił m.in. wdrożenie rynku mocy, kolejne kroki w budowie Baltic Pipe, a także decyzję rządu w kwestii ewentualnej budowy elektrowni atomowej. Tchórzewski, podkreślił, że jego zdaniem, atom w Polsce to konieczność. Dodał, iż decyzja rządu rozstrzygająca, czy powstanie polska elektrownia jądrowa "na pewno zapadnie w pierwszej połowie roku".
W czerwcu 2017 r. PKN Orlen rozpoczął eksploatację elektrociepłowni gazowo-parowej o mocy 463 MWe wybudowanej we Włocławku. Blok ten wytwarza w kogeneracji energię elektryczną i ciepło m.in. na potrzeby włocławskiej spółki Anwil z grupy płockiego koncernu. Nadwyżka prądu trafia do sieci.

Budowę włocławskiej elektrociepłowni PKN Orlen realizowało konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Łączne nakłady wyniosły ok. 1,4 mld zł. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku ruszył w grudniu 2015 r.

W pierwszym kwartale tego roku PKN Orlen planuje pozyskanie pozwolenia na użytkowanie drugiego wybudowanego bloku gazowo-parowego, który powstał na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Płocku. Pod koniec 2017 r. blok ten pierwszy raz dostarczył parę technologiczną do zakładu.

Blok gazowo-parowy na terenie zakładu głównego płockiego koncernu o mocy elektrycznej ok. 600 MWe, a cieplnej 520 MWt to obecnie największa tego rodzaju krajowa elektrociepłownia. Jego budowa rozpoczęła się w 2015 r. Wykonawcą inwestycji, której budżet to 1,65 mld zł, jest Siemens.

Po uruchomieniu elektrociepłowni w Płocku, dysponując mocami działającego już bloku we Włocławku, PKN Orlen będzie mógł wyprodukować rocznie ok. 7 TWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 4,5 proc. produkcji krajowej.

Z końcem stycznia PKN Orlen podał, że w 2018 r. nakłady na inwestycje w całej grupie Orlen mają wynieść 4,8 mld zł, przy czym 3 mld zł w segmencie downstream (rafineria, petrochemia, energetyka), w segmencie usptream (wydobycie) - 0,8 mld zł, w detalu - 0,7 mld zł, a w przypadku funkcji korporacyjnych - 0,3 mld zł.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Akcjonariusz 03.02.2018r. 06:13
Pomysły energetyczne (EJ) i sprzedaż czy na stacjach paliw nie zachwyciły akcjonariuszy ORLENU?!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE