ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: czyste powietrze wymaga kompromisu między węglem a OZE
26.01.2018r. 11:48

Polacy chcą czystego powietrza, a jeśli tak, to musi być jakiś kompromis między energetyką węglową a odnawialną - uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski. Według niego resort wciąż szuka sposobu na to, by energia z atomu nie była droższa.
"Polacy chcą czystego powietrza. A jeżeli chcą czystego powietrza, to znaczy, że musimy założyć, że będzie pewna forma kompromisu między energetyką węglową a energetyką odnawialną" - powiedział Tchórzewski w piątek w radiu Wnet.

Jak mówił, żeby w Polsce energia elektryczna nie była zbyt droga, nie można zbyt gwałtownie likwidować energetyki węglowej. "Musi to być ewolucyjny proces, rozłożony na dziesiątki lat. (...) Ten proces odbywa się na całym świecie odchodzenia od tego, co zanieczyszcza powietrze. (...) Idziemy w takim kierunku, że energetyka węglowa jest już na tyle czysta, że budujemy nowe elektrownie węglowe, w niektórych przypadkach w odległości niewiele większych niż km od osiedli mieszkaniowych" - stwierdził minister energii.

Jak dodał, "jeżeli chcemy funkcjonować w ramach UE, to pewnych zasad musimy przestrzegać". "Z tego tytułu właśnie ten kierunek na nasze dostosowanie się i negocjacje na to, żeby w Polsce był jak najdłuższy okres przejściowy" - wskazał. Pytany, czy energia byłaby tańsza, gdyby Polska nie należała do UE, Tchórzewski stwierdził, że "i tak, i tak znaczna część społeczeństwa żądałaby czystego powietrza".
Minister energii powiedział też, że w Polsce trwa boom inwestycyjny w energetyce, a dodatkowo trwają przygotowania do budowy elektrowni jądrowej. "Szukamy takiego rozwiązania, żeby ta energia z elektrowni jądrowej była w kosztach porównywalna do energetyki obecnie wykorzystywanej, energetyki węglowej. Jeśli droższa, to nie tyle ile jest droższa energia odnawialna" - powiedział.

Jak powiedział, zakłada się, że sam proces inwestycyjny będzie trwał ok. 10 lat. "Musimy przestrzegać przepisów, jeśli chodzi o przepisy zamówień publicznych i w tej dziedzinie system dochodzenia do wykonawcy jest w systemie przetargowym. Muszą być najnowsze zasady bezpieczeństwa. Musi być uzyskany największy efekt ekonomiczny, jeśli chodzi o koszt budowy, a z drugiej strony musi to być najnowocześniejsza elektrownia" - mówił.

Zdaniem Tchórzewskiego "powinniśmy mieć do roku 2030 wybudowany pierwszy blok energetyczny". "Potem jeszcze dwa. Czyli, żeby wyjść w granicach 4-4,5 GW mocy, które nam zapewnia zmniejszenie średniej emisji w Polsce. Ale chcę podkreślić, że nie zakładamy odejścia od węgla w energetyce do roku 2040 czy 2045, nawet 2050" - wskazał.

KOMENTARZE ( 10 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 26.01.2018r. 12:18
Panie Tchórzewski, proszę podać podatnikowi dokładne wyliczenia ME, aby można było wszystko zweryfikować, a nie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 28-01-2018r. 12:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andre 26.01.2018r. 12:19
Europa zakłada odejście od węgla do 2050 a Polska NIE! Czyli przyłączymy się do ZBiR?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgred 26.01.2018r. 13:08
To ten minister co chce wybudować elektrownię atomową? Tyle są warte jego zapewnienia nt. OZE i węgla co budowa... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Gor 26.01.2018r. 16:07
Tylko minister nie mówi prawdy. Energia z węgla bedzie najdroższa.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 27-01-2018r. 12:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gosc 27.01.2018r. 08:42
W USA, UK, Francji, Finlandii nie znaleziono w ostatnich 20 latach metody na budowę taniej elektrowni #atom. Ciekawe... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 27.01.2018r. 12:01
OZE walczy z najczystszymi elektrowniami zlokalizowanymi poza miastami, natomiast OZE w żaden sposób nie likwiduje... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE