ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Po sprzedaży Areva NP wraca do nazwy Framatome
08.01.2018r. 09:58

Francuska państwowa spółka Areva NP zajmująca się projektowaniem i budową reaktorów jądrowych została wykupiona. Jej nowi właściciele EDF, Mitsubishi Heavy Industries (MHI) i grupa inżynieryjna Assystem przywróciła dawną nazwę organizacji - Framatome. 22 grudnia Areva i EDF ogłosiły, że podpisały ostateczne umowy sprzedaży. Oficjalnie transakcja została zakończona w dnia 31 grudnia 2017 r. - czytamy BiznesAlert.pl.
W maju ubiegłego roku francuska firma inżynierii atomowej Assystem za 5% udziałów w restrukturyzowanej jednostce zaproponowała 125 milionów euro. W lipcu japońskie MHI formalnie zdecydowało się nabyć 19,5% walorów spółki. Pozostałe 75,5% akcji kupił francuski EFD. Wszystko to odbyło się w ramach restrukturyzacji francuskiego przemysłu jądrowego wspieranego przez rząd w Paryżu. 04 stycznia ogłoszono, że nowa spółka będzie nazywać się Framatome. Nowa firma przejeła 14 000 pracowników na całym świecie i stała się właścicielem około 3500 patentów dotyczących około 680 wynalazków. Do tego obsługuje ponad 250 reaktorów na całym świecie.

Spółka Framatome w wydanym oświadczeniu zapowiedziała, że będzie stawiać na działania na rynku międzynarodowym, ale nie podała swoich celów sprzedażowych. Na początku swojej działalności, czyli około 2006 roku, Areva NP przewidywała, że w ciągu nadchodzących 10 lat sprzeda 10 swoich flagowych europejskich reaktorów ciśnieniowych (EPR) na całym świecie. Na fali wzrostu zainteresowania energetyką jądrową na świecie, w latach 2006 - 2007 Areva sprzedała zaledwie cztery EPR we Francji, Finlandii i do Chin. Po dziesięciu latach okazało się, że reaktory są mocno przestarzałe, a ich obsługa kosztuje zbyt wiele. Dodatkowo awaria elektrowni w Fukushimie schłodziła międzynarodowe zainteresowanie energetyką jądrową.

Rada nadzorcza Framatome, której przewodniczy prezes i dyrektor generalny EDF Jean-Bernarda Lévy, 04 stycznia desygnowała Bernarda Fontana na stanowisko prezesa i dyrektora generalnego Framatome. Fontana pełnił funkcję dyrektora generalnego Areva NP od września 2015 r. Zarząd powołał również Philippe'a Braidy na stanowisko dyrektora zarządzającego Framatome.
W swoim pierwszym wystąpieniu po objęciu nowego stanowiska Fontana powiedział: "Framatome posiada unikalny know-how w branży, która jest i pozostanie kluczem do nisko emisyjnego miksu energetycznego, a nasi pracownicy we Francji i na całym świecie wykazali się stawiając czoła ogromnym wyzwaniom w ostatnich latach. (...) Ze swoim bogatym dziedzictwem Framatome jest dziś jednym z najważniejszych graczy w branży energetyki (przyp.red.) nuklearnej na całym świecie, czerpiącym korzyści ze swojego doświadczenia, a naszym celem jest osiągnięcie poziomu doskonałości przemysłowej, z którego zadowoleni będą nasi klienci." Koncepcja ta zostanie osiągnięta poprzez "wykorzystanie pięciu osi strategicznych: sprawdzoną i zrównoważoną wiedzę specjalistyczną, wydajność w dostarczaniu produktu (przyp.red.), sprawną i adaptowalną organizację, bezpieczne i konkurencyjne rozwiązania oraz rozwój międzynarodowy."

Prezes Fontana z optymizmem patrzy w przyszłość spółki: "Dzięki istniejącej globalnej flocie złożonej z około 440 reaktorów, które w sumie mają wydajność około 390 GWe w 31 krajach oraz pojawieniu się nowych mocy nuklearnych, rynek energii jądrowej oferuje możliwości w zakresie komponentów, paliwa, modernizacji i usług." - czytamy BiznesAlert.pl.
World Nuclear News/Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE