ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Toshiba traci na sprzedaży bankrutującego Westinghouse
05.01.2018r. 12:09

Bankrutująca japońsko-amerykańska spółka Westinghouse Electric Company znalazła nabywcę. Za 4,6 mld dolarów Brokfield Business Partners L.P. odkupi od Toshiba Corp. 100 proc. udziałów będącego w stanie upadłości Westinghouse Electric Company. Spółka była wymienia także jako potencjalny dostawca technologii dla polskiej elektrowni jądrowej - czytamy w BiznesAlert.pl.
Częściowo transakcja zostanie sfinansowana przy pomocy kapitału własnego (ok. 1 mld dolarów). Pozostała kwota ma być zapłacona w oparciu o finansowanie dłużne. Zakup ma zostać sfinalizowany w trzecim kwartale 2018 roku po tym jak uzyska decyzję sądu i odpowiednich regulatorów. Dla porównania gdy w 2006 roku Toshiba kupowała Westinghouse zapłaciła 5,4 mld dolarów.

W marcu 2017 roku należąca do japońskiej Toshiby spółka Westinghouse Electric Company złożyła do sądu wniosek o upadłość. Problemy Westinghouse są efektem rosnących kosztów budowy dwóch amerykańskich elektrowni jądrowych Georgii i Karolinie Południowej. Według danych Toshiby zadłużenie Westinghouse'a na koniec 2016 roku wyniosły 9,8 mld dolarów. Jak informował Financial Times amerykańscy urzędnicy próbowali znaleźć nabywcę na aktywa spółki, który zagwarantowałby, że ,,nie trafią one w ręce Chińczyków bądź Rosjan". W grudniu 2017 roku Toshiba odkupiła od Kazatomprom 10 proc. akcji Westinghouse.
Amerykańsko-japońska spółka jest wymieniana jako jeden z potencjalnych dostawców technologii jądrowej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Jednak do tej pory nie podjęto decyzji w tej sprawie. Rząd nie ogłosił także decyzji w sprawie budowy elektrowni. Według wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego ma to nastąpić w styczniu tego roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
Interfax , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE