ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Korea Południowa zamierza przedstawić średnio i długoterminową strategię energetyczną
05.12.2017r. 14:02

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, prezydent Korei Południowej Moon Jae-in zapowiedział odejście jego kraju od energii jądrowej, ale paradoksalnie, w trakcie jego pięcioletniej kadencji, moce jądrowe mogą osiągnąć rekordowy poziom.
W przyszłym miesiącu koreański rząd zamierza przedstawić średnio i długoterminową strategię energetyczną. Zdaniem analityków, będzie musiała ona sprostać trudnemu założeniu, jakim jest zwiększenie do 2030 roku udziału energii ze źródeł odnawialnych i gazu do 20 procent , biorąc pod uwagę moce zainstalowane w energetyce jądrowej oraz węglowej. - Wydaje się, że nowy rząd ma silną wolę, aby usprawnić system energetyki odnawialnej, ale jak dotąd tylko mówi, nie podejmując działań w tym kierunku - uważa Lee Seong-ho, analityk Sejong University's Climate Change Research Center.

Obecnie 30 procent generowanej w Korei energii pochodzi z atomu. Funkcjonują tam 24 reaktory, które zapewniają jedną trzecią zużywanej w kraju energii. W trakcie kampanii wyborczej, Moon zobowiązał się do przeanalizowania planów budowy ośmiu nowych reaktorów, w tym częściowo ukończonych Kori 5 i Kori 6. Stwierdził, że wkrótce po rozważeniu kwestii bezpieczeństwa oraz wysokości potencjalnych kosztów budowy, zostanie zawarte porozumienie w sprawie bloków Kori 5 i 6. Po objęciu stanowiska w maju, odwołał plany budowy sześciu nowych reaktorów i nie przedłużył okresu eksploatacji najbardziej wiekowych obiektów. Zawiesił również budowę częściowo powstałych dwóch reaktorów, aby społeczeństwo w głosowaniu zadecydowało o ich losie. Ku zaskoczeniu prezydenta, głosujący opowiedzieli się za dokończeniem tych projektów. To oznacza, że zainstalowane moce w energetyce jądrowej w Korei Południowej w 2022 roku wyniosą 28,9 GW czyli o 28,7 procenta więcej niż obecnie (22,5 GW). Według niektórych ekspertów m.in. Roh Dong-seok z Korea Energy Economic Institute, wzrost może osiągnąć nawet 35 procent przy wykorzystaniu reaktorów na poziomie 80 procent mocy.

W tym kontekście warto również odnotować, że kontraktorzy wstrzymanych projektów Kori 5 i 6 będą się domagać 100,37 mld wonów (92,3 mln dolarów) rekompensaty za trzymiesięczne zawieszenie prac. Z tej kwoty 66,2 mld wonów ma stanowić odszkodowanie a pozostałe 33,8 mld wonów pokryć dodatkowe wydatki poniesione w związku ze wstrzymaniem prac.
Jak wynika z przyjętej w 2015 roku strategii energetycznej do 2022 roku, moce zainstalowane w energetyce jądrowej nie osiągną zakładanych 30,1 GW, ale wyniosą powyżej 26,1 GW. Jednak większy udział atomu utrudnia wykorzystanie innych źródeł paliwa. - Im więcej wykorzystujemy energii jądrowej, tym mniej będzie uruchamianych elektrowni gazowych - uważa prof. Kang Seung-jin z Korea Polytechnic University.

Do połowy lat dwudziestych tego stulecia liczba reaktorów wzrośnie z 24 do 28, po czym do 2038 roku spadnie do 14. Będzie to skutek wyłączania najstarszych jednostek. W tym czasie planowana jest budowa dziewięciu elektrowni węglowych. Seul rozmawia ze spółkami energetycznymi, aby zamienić cztery z nich na siłownie gazowe. Rozważane są również inne środki na rzecz wsparcia błękitnego paliwa. - Po pierwsze, zwiększenie obciążeń podatkowych dla węgla energetycznego, albo nałożenie podatku ekologicznego na surowce związane z emisją CO2 - powiedział członek grupy roboczej w koreańskim Ministerstwie Energii, który chciał zachować anonimowość, zanim zostanie ogłoszona nowa strategia energetyczna. - Nie będzie to proste, ponieważ różnica cenowa między węglem, a gazem jest zbyt duża - dodał. Według rozmówcy Reutersa, inną możliwością jest ograniczenie produkcji energii z węgla oraz czasowe wyłączanie najstarszych siłowni węglowych w momencie, gdy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza są wysokie. Zapowiadana strategia ma określić, jakie moce powinna rozwijać Korea do 2031 roku zwłaszcza, że prezydent Moon chce czterokrotnego wzrostu udziału OZE. W tym kontekście eksperci podkreślają, że potrzebne będą dalsze zmiany na rzecz wsparcia gazu oraz odnawialnych źródeł - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters/Korea Herald , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 06.12.2017r. 17:32
bezprzewodowa dostawa energii jądrowej do północnych rejonów kraju
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE