ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielka Brytania rozważa możliwość przywrócenia wsparcia dla energetyki jądrowej
05.12.2017r. 08:45

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, brytyjscy ministrowie mają w tym tygodniu omówić możliwość przywrócenia wsparcia dla energetyki jądrowej, poprzez wsparcie, na przykład w postaci obligacji bądź gwarancji rządowych. Analogiczne rozwiązanie rozważa Polska.
Jak zauważa Financial Times, przyszłość sektora jądrowego w Wielkiej Brytanii stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak w bieżącym roku musiał on się zmierzyć z konkurencją ze strony spadających kosztów energetyki odnawialnej. Rząd w Londynie utrzymuje mimo to, że energetyka jądrowa ma kluczowe znaczenie dla brytyjskiego bezpieczeństwa energetycznego oraz redukcji emisji dwutlenku węgla.

Według źródeł gazety, będzie to sygnał do dalszego wsparcia poprzez pakiet działań służących rozwojowi badań jądrowych i poszukiwaniu nowych rozwiązań inżynieryjnych. Ma on zawierać długo oczekiwane szczegóły wsparcia przez rząd rozwoju technologii małych elektrowni jądrowych, znanych jako małe reaktory modułowe (SMR).

Program budowy nowych elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii ma na celu zastąpienie starych mocy, zainstalowanych w atomie oraz wyłączania elektrowni węglowych. Zagrażają mu wątpliwości dotyczące finansowania i opłacalności zwłaszcza, że koszty konkurencyjnych projektów (np. morskich elektrowni wiatrowych) spadają.

Blok Hinkley Point C to pierwsza instalacja jądrowa na Wyspach Brytyjskich od lat dziewięćdziesiątych. Ma zapewnić 7 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Brytyjski rząd zawarł wstępne porozumienie o budowie nowej elektrowni z EDF w 2013 roku. Zgodnie z porozumieniem z 2015 roku chiński CGN objął 33 procent udziałów w elektrowni.
Krytyka wartej ponad 20 mld funtów rozbudowy elektrowni Hinkley Point wystawia inwestorów na presję niskiej ceny inwestycji. Sektor naciska, aby rząd udzielił wsparcia, co obniżyłoby koszty finansowania projektu.

Ze względu na przekroczenie budżetu oraz opóźnienia, Ministerstwo Skarbu ostrożnie podchodzi do pomysłów dalszego angażowania publicznych środków w budowę reaktorów. Jednakże według Financial Times rząd dopuszcza możliwość wsparcia finansowego w postaci pożyczki, obligacji albo gwarancji. - Analogiczne rozwiązania rozważa rząd Polski, który zadeklarował, że kiedy zapadnie ostateczna decyzja o budowie elektrowni jądrowej, zostanie wprowadzony mechanizm finansowania bazujący na krajowych środkach. Oznacza to, że może chodzić właśnie o obligacje lub gwarancje rządowe - wskazuje Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Pod koniec listopada komisja ds. rachunków publicznych w Izbie Gmin skrytykowała budowę elektrowni jądrowej Hinkley Point C. W raporcie stwierdziła, że Wielka Brytania popełnia ,,poważny błąd strategiczny", realizując wspomniany projekt - czytamy w BiznesAlert.pl.
Financial Times , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Energetyk 05.12.2017r. 09:05
Brawo! Wreszcie się doliczyli, że może taniej skorzystać z pieniędzy publicznych niż pożyczać od instytucji... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 05.12.2017r. 14:36
Chwila, moment, to już się zapomniało, że Żarnowiec był właśnie tak budowany. I co ? 1.5 mld dolarów USA legło w toni... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xxx 05.12.2017r. 16:08
Szkoda, ze autor tej publikacji nie zauważył, ze Wielka Brytania ma zamiar magazynować energię atomową w postaci... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE