ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Korea intensywnie zabiega o udział w czeskim programie jądrowym
05.12.2017r. 08:28

Minister energetyki Korei Południowej Paik Un-gyu spotkał się z przyszłym premierem Czech Andrejem Babišem, aby rozmawiać o możliwym udziale koreańskich firm w realizacji projektów jądrowych u naszych południowych sąsiadów - czytamy w BiznesAlert.pl
Obecnie jedna trzecia energii elektrycznej produkowanej w Czechach, pochodzi z elektrowni jądrowych. Do 2040 roku mają stać się one tam głównym źródłem energii, a ich udział w miksie energetycznym wyniesie od 46 do 58 procent. Rozwój energetyki jądrowej ma odbyć się kosztem energetyki opartej na węglu brunatnym (spadek do 21 procent). Oprócz tych źródeł energię mają zapewnić odnawialne źródła (25 procent) i bloki gazowe (15 procent). Nowe reaktory jądrowe o łącznej mocy 2500 MWe mają być gotowe do 2035 roku, z perspektywą budowy kolejnych w przyszłości.

Jak informuje agencja Yonhap, według Paik Un-gyu, w trakcie spotkania Babiš stwierdził, że doskonale zdaje sobie sprawę z konkurencyjności Korei Południowej na światowym rynku budowy elektrowni jądrowych. Zapowiedział również, że jego rząd dokładanie przeanalizuje możliwość udziału koreańskich spółek w realizacji projektów nuklearnych w Czechach.
Przypomnijmy, że na początku października specjalny wysłannik czeskiego rządu ds. energetyki jądrowej Jan Stuller przebywał z wizytą w Korei, gdzie odwiedzał tamtejsze elektrownie jądrowe. Według czeskich mediów udziałem w projekcie jądrowym, oprócz Korei Północnej, zainteresowane są podmioty z Chin, Rosji, Francji oraz Japonii. Z kolei pod koniec października minister Un-gyu spotkał się z przewodniczącym czeskiego Senatu Milanem Štěchem, aby omówić możliwości rozszerzenia współpracy m.in. w sektorze jądrowym. W tym czasie odbyły się również rozmowy państwowej spółki Korea Hydro & Nuclear Power Co z czeskim ministrem handlu, podczas których producenci starali się przekonać naszych południowych sąsiadów do swoich reaktorów. W trakcie spotkania podpisane zostało memorandum dotyczące współpracy dwustronnej w zakresie energetyki jądrowej oraz wymiany ekspertów. Według agencji Yonhap podpisane ostatnio dokumenty mają wzmocnić więzi oraz współpracę w sektorze nuklearnym, co może dać przewagę Seulowi w planowanym na 2018 rok ogłoszeniu przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Czechach. Do tej pory nie potwierdzono jednak ostatecznie zakresu oraz harmonogramu projektu - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE