ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Montaż zbiornika reaktora drugiego bloku w elektrowni atomowej na Białorusi zakończony
04.12.2017r. 15:03

Montaż zbiornika reaktora drugiego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni jądrowej pod Ostrowcem został zakończony - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja BiełTA, powołując się na rosyjskiego podwykonawcę - grupę ASE (Rosatom).
Instalacja zakończyła się 2 grudnia i przebiegała dwuetapowo. Najpierw ważący 330 ton zbiornik reaktora został na specjalnej platformie przesunięty po szynach, a następnie podniesiony i zamontowany przy pomocy dźwigu. Zbiornik ma wysokość 11 m i średnicę 4,5 m.

W pierwszym bloku energetycznym reaktor oraz cztery generatory pary zostały już zamontowane.

Montaż zbiornika reaktora w pierwszym bloku energetycznym był opóźniony w związku z wypadkiem, do którego doszło latem ubiegłego roku po jego dostarczeniu na plac budowy. "Zadziałał +czynnik ludzki+, zbiornik upadł na ziemię. Ponieważ uznaliśmy, że bezpieczeństwo jądrowe jest priorytetem, zdecydowaliśmy się na wymianę pokrywy" - wyjaśniał dyrektor elektrowni Michaił Filimonau.

Kilka miesięcy później, w czasie transportu nowego zbiornika pierwszego reaktora, ładunek wieziony na platformie kolejowej zahaczył o słup energetyczny. Według Filimonaua nie doszło wówczas do uszkodzenia pokrywy, a tylko do lekkiego otarcia metalowej obudowy ochronnej używanej do transportu.
Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec według rosyjskiego projektu AES-2006. Głównym wykonawcą projektu jest Rosatom.

Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy do 1200 megawatów. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako "rosyjski projekt geopolityczny".

Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Kalimba 04.12.2017r. 19:16
Polska dalej myśli...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zapraszam na Węgry 04.12.2017r. 23:26
Najnowocześniejsza w Środkowej Europie siłownia nuklearna w Paks, która od swojego początku często budziła opór,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 05-12-2017r. 13:59 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE