ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Instytut Jagielloński: Polska nie zdąży z elektrownią jądrową
17.11.2017r. 13:39

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie został przedstawiony raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Sektora Energii oraz Instytutu Jagiellońskiego na temat przyszłości polskiej elektroenergetyki. Wynika z niego, że Polska powinna rozwijać energetykę odnawialną i gazową.
Instytut oraz ZPPSE przedstawiły raport pod tytułem "Mapa Drogowa Polskiej Elektroenergetyki 2030+". - Raport opisuje nowe regulacje, a z drugiej strony nowe technologie i wyzwania - podsumował prezes ZPPSE i IJ Marcin Roszkowski. Christian Schnell z Instytutu Jagiellońskiego wskazał, że nowe regulacje unijne narzucające limity emisji CO2, ale także szkodliwych związków siarki i azotu, podniosą koszty dla energetyki. W innych krajach doprowadziło to do zmiany miksów energetycznych. Wielka Brytania postawiła z tego względu na wygaszanie energetyki węglowej i rozwój gazowej, a także OZE. - Obniżenie limitu emisji będzie promować elektrownie gazowe - ocenił Schnell.

Z kolei mechanizm merit order premiuje najtańszą energetykę. - W 2022 roku po doliczeniu kosztów CO2 obecnie najtańszy węgiel brunatny jest na podobnym poziomie, jak elektrownie węgla kamiennego. - Widać, że nawet całkowity koszt OZE bez kosztów zmiennych będzie niższy od kosztów zmiennych innych rodzajów energetyki - wskazał uczestnik konferencji.
Christian Schnell ostrzegł, że po 2020 roku w Polsce powstanie luka wytwórcza i czymś trzeba ją wypełnić. Wsparciem będzie rynek mocy, czyli dopłata do rachunku za energię za jej dostępność. Według autora raportu oznacza to, że lepiej wesprzeć tym mechanizmem energetykę gazową, która jest najmniej emisyjna, a zatem zgodna z regulacjami unijnymi, które ograniczą wsparcie z rynku mocy dla największych emitentów i będą promować najbardziej elastyczne źródła. Według Schnella to elektrownie gazowe.

Autor raportu wskazuje, że Wielka Brytania wybrała tę drogę, ale jednocześnie przyznaje, że w jej miksie znalazło się miejsce dla energetyki jądrowej. - Z całym szacunkiem dla tego rodzaju energetyki należy stwierdzić, że termin realizacji pierwszych bloków przesuwa się do 2034-2037 roku - stwierdził Schnell. Wskazał, że jeden blok 1200 MW kosztuje ponad 25 mld dolarów. Zdaniem autora raportu taniej budować energetykę gazową i OZE. - Warunkiem jest dywersyfikacja, obniżająca zależność od głównego dostawcy - zastrzegł cytowany przez BiznesAlert.pl Schnell.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 17.11.2017r. 15:39
Z całym szacunkiem dla autorów raportu, ale budowa elektrowni jądrowej trwa od 4 do 7 lat i okres przygotowawczy też... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 19-11-2017r. 11:26 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 17.11.2017r. 17:29
Autorzy raportu wyraźnie są w niedoczasie. Jak można subsydiować w ramach rynku mocy elektrownie gazowe skoro ma być... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: H45 17.11.2017r. 21:50
Ten "Instytut" zawsze lobbował za gazem i zieleniną. A skąd jest gaz, nie trzeba mowic
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE