ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Piotrowski: projekt jądrowy należy rozwijać niezależnie od planów wobec Bełchatowa
13.11.2017r. 10:56

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, odbyło się kolejne polsko-japońskie seminarium poświęcone energetyce jądrowej. Na sali byli obecni przedstawiciele GE Hitachi i Mitsubishi - japońskich firm, które mogłyby wziąć udział w budowie polskiej elektrowni jądrowej. Minister Piotrowski odniósł się do tezy raportu kwestionującego szanse atomu w Polsce.
Spotkanie otworzył wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Jego głównym tematem były doświadczenia Japonii z katastrofy nuklearnej w Fukushimie jako lekcji na rzecz poprawy standardów technologii.

- Jest dużo oczekiwań odnośnie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Zapewniam, że jesteśmy na właściwym szlaku. Przed decyzją rządu media stają się nerwowe i pojawia się wiele koncepcji, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. Gazety tworzą wiele konstrukcji, które nigdy nie staną się rzeczywistością. Mamy plan, a miks energetyczny jest starannie planowany - powiedział Piotrowski. - Mamy inne plany wobec Bełchatowa niż budowę elektrowni jądrowej. Jak wiadomo, lokalizacja obiektu będzie się znajdowała gdzie indziej - powiedział.

Odniósł się w ten sposób do raportu Instytutu Jagiellońskiego i Związku Pracodawców Polskich Sektora Energii, który stawia tezę, że elektrowni jądrowej nie uda się zbudować przed wyłączeniem Elektrowni Bełchatów, której moc mogłaby zastąpić energia z atomu. Zdaniem Piotrowskiego projekt jądrowy należy rozwijać niezależnie od planów wobec obiektu w Bełchatowie.
W obecności spółek japońskich minister Piotrowski zapowiedział równe traktowanie wszystkich potencjalnych partnerów technologicznych budowy polskiej elektrowni jądrowej. - Nie szukamy ostatecznego bezpieczeństwa, ale racjonalnego - zapewnił minister.

- Po katastrofie w Fukushimie wprowadziliśmy nowe regulacje gwarantujące bezpieczeństwo - powiedział ambasador Japonii w Polsce Shigeo Matsoumi. - Japonia w pewnym sensie dalej pracuje nad atomem. Utrzymamy go w miksie i będziemy usprawniać jego pracę - dodał.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE