ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Uruchomiono rosyjski kredyt na rozbudowę elektrowni jądrowej na Węgrzech
08.11.2017r. 14:04

Uruchomiono rosyjski kredyt na rozbudowę węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu na południu kraju - poinformował w środę dziennik "Magyar Idoek". Spłacane są pierwsze rachunki wystawione przez generalnego wykonawcę inwestycji.
"Rozpoczęto opłacanie pierwszych dziesięciu rachunków, które wystawił wykonawca generalny w ramach inwestycji Paks II po wykonaniu prac projektowych" - podał dziennik, cytując sekretarza stanu odpowiedzialnego za tę inwestycję Attilę Aszodiego.

Jak przypomniał Aszodi, 80 proc. wszystkich rachunków jest pokrywanych z międzypaństwowego kredytu rosyjskiego w wysokości 10 mld euro, a 20 proc. - ze środków budżetowych państwa węgierskiego.

Decyzję o wypłaceniu sumy 98 mln euro podjął w poniedziałek minister bez teki odpowiedzialny za rozbudowę elektrowni Janos Sueli.

Sekretarz stanu powiedział dziennikowi "Magyar Hirlap", że zdaniem Komisji Europejskiej, która analizowała inwestycję w Paksu, nie ma takiego scenariusza, by projekt mógł przynosić straty, a najbardziej prawdopodobna jest ewentualność, że będzie przynosił 7,35 proc. zysków.
Tymczasem kandydatka na premiera z ramienia opozycyjnej partii Polityka Może Być Inna (LMP) Bernadett Szel zapowiedziała złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w związku z rozpoczęciem korzystania z rosyjskiego kredytu. Jej zdaniem stanowi on działanie na niekorzyść obywateli, gdyż może doprowadzić nawet do bankructwa państwa i węgierskich rodzin.

Sueli powiedział na początku października, że prace nad wznoszeniem baraków zaplecza budowlanego w Paksu rozpoczną się w styczniu 2018 r., a w 2020 r. może ruszyć sama budowa dwóch nowych bloków. Władze chcą, by pierwszy blok został oddany do użytku w 2026 r., a drugi w 2027 r.

Sueli oświadczył też, że 30-32 proc. wykorzystywanej na Węgrzech energii elektrycznej pochodzi z importu, ale w styczniu tego roku z powodu ostrych mrozów odsetek ten wzrósł do 54 proc.

Zgodnie z zawartą na początku 2014 r. z państwowym koncernem rosyjskim Rosatom umową międzyrządową Rosja udzieli Węgrom na budowę dwóch nowych reaktorów w Paksu kredytu w wysokości do 10 mld euro (całkowity koszt inwestycji to 12 mld euro). Reaktory te będą w sumie produkować więcej energii niż obecne cztery, które mają zostać wyłączone w latach 2032-37.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE