ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EDF przekłada terminy ponownego uruchomienia trzech reaktorów jądrowych
23.10.2017r. 07:35

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, Francja przekłada terminy ponownego uruchomienia trzech reaktorów jądrowych. Zbliżająca się zima oraz doświadczenia z poprzedniego roku budzą we Francji obawy o bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Niepokój odzwierciedlają ceny energii na giełdzie.
EDF przełożyło datę uruchomienia swoich trzech reaktorów jądrowych. Koncern poinformował, że reaktor jądrowy St. Laurent 2 o mocy 900 MW zostanie ponownie uruchomiony pięć dni później niż planowano, a więc 2 listopada. Firma przesunęła także o jeden dzień ponowne uruchomienie reaktorów o mocy 1500 MW Chooz 1 i Civaux 1.

Pracę reaktora Chooz 1 wstrzymano 2 października, a produkcja energii miała zostać wznowiona dzień później. Tak się jednak nie stało, a datę ponownego uruchomienia reaktora przekładano już wielokrotnie. Prace konserwacyjne reaktora Civaux 1 planowano zakończyć 17 października, a produkcja energii miała zostać wznowiona 4 dni później.

EDF oraz francuski operator sieci przesyłowej RTE nie informują o powodach przełożenia ponownego uruchomienia pracy reaktorów jądrowych.

Jak pisze Reuters, inny reaktor (St. Laurent 2) od 23 września poddawany jest zabiegom konserwacyjnym i uzupełniane jest w nim paliwo. Jest jednym z 12 reaktorów, którego dokumentację EDF przedłożyło do zbadania przez francuskiego regulatora jądrowego ASN. Agencja ta zapowiedziała przygotowanie raportów przed zezwoleniem na ponowne uruchomienie każdego reaktora.

EDF poinformował w piątek, że otrzymał od ASN zgodę na ponowne uruchomienie reaktora Paluel 4 o mocy 1300 MW.
Analitycy wyrażają obawy, że Francja, której produkcja energii uzależniona jest od atomu w ponad 75 procentach, może zmierzyć się z problemem dostaw energii elektrycznej i ciepła podczas nadchodzącej zimy ze względu na przedłużające się przerwy w pracy kilku reaktorów jądrowych.

Francuskie i niemieckie ceny energii wzrosły w ostatnich tygodniach z powodu utrzymujących się obaw związanych z powtórzeniem sytuacji w zakresie dostaw energii z elektrowni jądrowych, jaka wystąpiła rok temu, kiedy to zatrzymano pracę kilku reaktorów w celu przeprowadzenia poszerzonej kontroli bezpieczeństwa.

Spośród 58 francuskich reaktorów jądrowych działających przy EDF 24 są wyłączone ze względu na przegląd techniczny i uzupełnianie paliwa.
Nowy reaktor pomoże zimą

Niezależnie od problemów z już istniejącymi blokami jądrowymi EDF przygotowuje się do kolejnego testu wydajności reaktora Flamanville mającego rozpocząć prace pod koniec przyszłego roku. Firma potwierdziła plan działania dotyczący bloku Flamanville 3. Koszt projektu wynosił 10,5 mld euro, a moc jednostki ma wynieść 1650 MWe. Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2007 r. - przypomina BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE