ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: negocjacje ws. lokalizacji elektrowni jądrowej są zaawansowane
20.09.2017r. 22:42

Negocjacje dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowej ze społecznościami lokalnymi są zaawansowane - powiedział w środę w Telewizji Republika minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że pod uwagę brane są dwa miejsca, gdzie mogłaby powstać taka elektrownia.
"Negocjacje z lokalnymi społecznościami mamy bardzo zaawansowane. Jest duże zrozumienie i za to dziękuję mieszkańcom tych gmin. Są dwa takie miejsca, które wyraźnie są przygotowane do tego, żeby mogła tam być elektrownia jądrowa i tam jest zrozumienie" - powiedział minister.

"Z punktu widzenia przepisów prawa, to decydują o tym mieszkańcy (o zgodzie na budowę w danej lokalizacji - PAP). Jeżeli lokalna społeczność się przekona do tego, jeżeli podejmie taką decyzję, że odpowiednie rady gmin i powiatów podejmą odpowiednie uchwały i lokalna społeczność nie będzie protestowała, to (...) zewnętrzne protesty do tego się nie mają nijak" - dodał.

Minister powiedział, że odpowiednim do budowy elektrowni jądrowej byłby obszar nadmorski ze względu na stały dostęp do wody, która potrzebna jest do chłodzenia.

"Jeżeli budujemy elektrownię nad morzem (...) to jest kwestia taka że mam zagwarantowane bezpieczeństwo, jeśli chodzi o chłodzenie, stałe dostawy wody. W rzece to może być susza, może być inny problem, a nad morzem jest możliwość budowy bezpiecznych elektrowni i społeczność lokalna, z którą dyskutujemy jest coraz bliższa decyzji pozytywnych" - powiedział szef resortu energii.
Dodał, że od momentu ogłoszenia przetargu budowa elektrowni jądrowej może potrwać 9-10 lat.

Minister Tchórzewski na początku września powiedział PAP, że na budowę 3 bloków jądrowych trzeba około 75 mld zł do roku 2040.

Jak mówił wtedy PAP Tchórzewski, jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 roku.

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Ojcieb 21.09.2017r. 08:09
Pan Tchórzewski odgrzewa tego samego kotleta po raz setny żeby tylko nie zacząć nic konkretnego robić przy budowie.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fdr 21.09.2017r. 12:23
Nonsensy i bzdury wypowiadane w tym temacie przez ME aż bolą. Nawet chyba prowincjonalny elektorat przymyka na to oko
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 21.09.2017r. 12:43
Obserwuję, że nowy rząd bardzo ostrożnie podchodzi do energetyki jądrowej. POprzednicy natomiast dużo mówili, ale... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 21.09.2017r. 12:48
1) Nie ma żadnych negocjacji. 2) Z 75 mld PLN można zbudować jedynie ej tzw. II generacji. 3) Spłata ej po 40 latach... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 21-09-2017r. 15:19 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: KMorski 21.09.2017r. 17:27
Na wodach przybrzeżnych Bałtyku utworzono obszar Natura 2000.Przeciwnicy będą mogli łatwo zaskarżyć inwestycję
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 22.09.2017r. 15:08
Dla wszystkich zwolenników technologii jądrowej w Polsce: "Jak informuje pb.pl, grupa 45 mieszkańców Fukushimy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE