ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kowalczyk: na przełomie roku "kierunkowa" decyzja dot. budowy elektrowni atomowej
14.09.2017r. 13:44

Na przełomie roku ma zostać w rządzie podjęta konkretna, "kierunkowa" decyzja dotycząca budowy elektrowni atomowej i pewnie będzie to decyzja wdrażająca projekt w życie - ocenił dla PAP Biznes Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
"Trwają przygotowania bardzo mocne, ale nie ma ostatecznej +kropki nad i+. Są uzgodnienia społeczne, przygotowania są prowadzone, ale zawsze z możliwością odwrotu od tej decyzji" - powiedział w rozmowie z PAP Biznes Kowalczyk.

"Myślę, że na przełomie roku powinna być już bardzo konkretna, kierunkowa decyzja" - dodał.

Pytany czy ta "kierunkowa decyzja" raczej będzie oznaczać potwierdzenie wdrożenia projektu niż jego zaniechanie, Kowalczyk powiedział "Pewnie tak, na zaniechanie jeszcze będzie czas...".

Minister poinformował, że w 2018 r. polityka dywidendowa rządu nadal ma zachęcać spółki Skarbu Państwa do inwestowania.

"Generalna polityka jest taka, że nie ograbiamy spółek. Zachęcamy do inwestowania. Chcemy jak najbardziej umożliwić spółkom inwestowanie" - powiedział.

Pytany, czy któryś sektor będzie bardziej "narażony" na wypłacanie dywidend, powiedział: "Trudno powiedzieć jak to będzie sektorowo rozłożone".

"Na pewno łatwiejsze są dywidendy w spółkach, które mają bardzo duże zyski, a potrzeby inwestowania są mniejsze - sektor bankowy czy sektor paliwowy. Orlen miał bardzo dobre zyski, więc w sposób naturalny dywidenda stamtąd jest spora" - powiedział.
Dodał, że rząd nie planuje obecnie zmiany nadzorów resortowych nad spółkami.

"Na pewno do końca roku nic się nie zmieni. Żeby ocenić, musi to rok pofunkcjonować w obecnym kształcie, więc nie ma żadnych zmian. Po roku, po ocenie, popatrzymy jak to wygląda" - powiedział. Dodał, że rząd chce w najbliższym czasie wdrożyć projekt ujednolicenia sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

"Chcemy wprowadzić precyzyjne zasady, m.in. w sferze jednolitego systemu wynagrodzeń czy jednolitych statutów spółek dotyczących procesu podejmowania decyzji" - powiedział.

Minister poinformował również, że obecnie nie trwają żadne prace nad kolejnymi przejęciami i konsolidacjami spółek SP na rynku krajowym.

"Na razie nic nie jest planowane, ale nigdy nie można wykluczyć, bo czasami to rynek coś pokazuje, daje okazje. Więc byłoby przedwczesne mówić, że nie będziemy działać, ale generalnie nie ma takich planów" - powiedział.

"Nie toczą się na razie żadne tego typu rozmowy. W energetyce jest dużo potrzeb inwestycyjnych, budowa bloków, w innych sektorach również. Te plany inwestycyjne są bardzo szerokie i nie ma dużo wolnych środków, być skupować inne podmioty" - dodał.

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 50 14.09.2017r. 14:22
Odradzam budowę dużej EJ. Prawdopodobieństwo rozpoczęcia eksploatacji bliskie 0. Prawdopodobieństwo efektywnej... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 14-09-2017r. 21:01 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 14.09.2017r. 15:00
Po co ta zabawa z decyzjami, przecież się ośmieszacie. Musicie to robić? Komuś potęga atomowa się przyśniła.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Algaz 14.09.2017r. 17:17
Na jakiej podstawie różni decydenci rządowi mamią publikę i UE "jądrówka"? Gdzie jest aktualna Polityka... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: NIL 14.09.2017r. 23:05
Zamiast w tą jądrówkę zainwestujmy po roku 2020 w farmy wiatrowe na Bałtyku, zespoły baterii sieciowych i rozproszone... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 15-09-2017r. 08:34 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 15.09.2017r. 14:58
Zgodnie z prądem jest inwestować w energetykę jądrową. To UE utrudnia rozwój energetyki węglowej, co w Polsce ma... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE