ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Możliwa amerykańsko-ukraińska współpraca przy produkcji małych reaktorów modułowych
12.09.2017r. 07:54

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, który powołuje się na agencję Interfax, w 2023 roku amerykański Holtec International rozpocznie aktywną fazę budowy małych reaktorów modułowych SMR-160.
Wcześniej prezes Holtec International Kris Singh zaproponował prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence stworzenie nad Dnieprem hubu ukierunkowanego na Europę, Azję i Afrykę, który miałby zajmować się produkcją małych reaktorów modułowych. Ponadto większość osprzętowania miałaby być wykonana przez tamtejsze firmy.

Prezes ukraińskiego Energoatomu Jurij Nedaszkowskij przypomniał, że charkowska spółka Turboatom posiada w swojej ofercie turbiny, które mogłyby zostać wykorzystane w reaktorach SMR-160. Istnieje również możliwość, aby inne ukraińskie firmy dołączyły do projektu. Prezes Energoatomu podkreślił również, że proces licencjonowania SMR-160 ma rozpocząć się już w 2018 roku.

Według niego reaktory SMR-160 są łatwe do przenoszenia, dość tanie w porównaniu z reaktorami o wyższych mocach, mogą powstawać na niewielkich przestrzeniach i nie wymagają podłączenia z sieciami wysokich napięć. Odnosząc się do przyszłości, stwierdził, że zapotrzebowanie na małe reaktory modułowe po 2025 roku jest szacowane na ponad 1 bln dolarów.

- Te reaktory mają podniesiony poziom bezpieczeństwa ze względu na to, że stosowane są na nich pasywne systemy bezpieczeństwa - nieposiadające sprzętu, który wymaga zewnętrznego zasilania - powiedział prezes Energoatomu.
Zbudowany przez Holtec zakład w New Jersey skupia swoją działalność na dwóch kierunkach: produkcji parku kontenerowego dla wypalonego paliwa jądrowego, a także korpusów dla reaktorów SMR-160.

W lipcu 2017 roku Energoatom i Holtec rozmawiały o perspektywach licencjonowania i budowy małych reaktorów modułowych SMR-160 w Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie, a także w innych państwach.

Zdaniem Holtec istnieje możliwość, aby w ukraińskich firmach powstawały podzespoły do budowy wspomnianego reaktora i aby nad Dnieprem produkowane było paliwo jądrowe na jego potrzeby.

Energoatom i Holtec współpracują ze sobą m.in. w ramach projektu budowy Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa Jądrowego - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE