ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA pozytywnie oceniła poziom bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w Chinach
11.09.2017r. 14:47

Jak czytamy w BiznesAlert, Państwo Środka jest wymieniane jako jeden z potencjalnych partnerów Polski przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej.
Chiny prowadzą ,,silne i zrównoważone" działania w obszarze bezpieczeństwa jądrowego - wynika raportu opracowanego przez grupę ekspertów MAEA. Przyjechali oni na zaproszenie chińskiego rządu gdzie odbyli 10 dniową misję International Physical Protection Advisory Service (IPPAS).

Celem misji, który został również uzgodniony przez rząd w Pekinie, było sprawdzenie przepisów oraz ram regulacyjnych dotyczących bezpieczeństwa jądrowego, w tym fizycznej ochrony materiałów i obiektów jądrowych. Eksperci skupili się również na implementacji przez Chiny wprowadzonych w 2005 roku poprawek do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów. Poprawki, które Chiny ratyfikowały w 2009 roku a weszły w życie w ubiegłym roku miały na celu zwiększenie poziomu ochrony materiałów oraz instalacji jądrowych.

Zespół ośmiu ekspertów na czele z Amerykaninem Josephem Sandovalem z Sandia National Laboratories zakończył pracę 8 września. Odwiedził elektrownię Fangjiashan w prowincji Zhejiang gdzie dokonał przeglądu planów bezpieczeństwa i obserwował środki jakie są podejmowane na rzecz fizycznej ochrony obiektu. Ponadto eksperci spotkali się również z przedstawicielami m.in. China Atomic Energy Authority, China National Energy Administration czy chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Eksperci MAEA zwrócili uwagę na zastosowanie wielu dobrych praktyk jednocześnie przedstawiając swoje rekomendacje oraz sugestie dotyczące dalszego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa.

Szef departamentu ds. bezpieczeństwa materiałów oraz instalacji jądrowych w MAEA Muhammad Khaliq stwierdził, że zdecydowane przestrzeganie bezpieczeństwa jądrowego jest obowiązkiem dla każdego państwa, które wykorzystuje ten rodzaj energii. Jego zdaniem implementacja przez Chiny wytycznych MAEA dotyczących bezpieczeństwa jądrowego i korzystaniu z jej porad świadczy o silnym zaangażowaniu Pekinu na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w tym obszarze na całym świecie.
Warto również zaznaczyć, że Chiny są wymieniane jako jeden z potencjalnych partnerów technologicznych przy budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Oprócz nich przedstawiciele ministerstwa energii wskazywali Kanadę, Japonię, Francję, Koreę Południową czy Stany Zjednoczone.

Pod koniec lipca China General Nuclear Power Corporation (CGN) poinformowała o tym, że chce współpracować przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Przypomnijmy, że na początku lipca w Chinach przebywał wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Efektem tamtej wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Przeciwnicy współpracy z Chinami przy budowie elektrowni jądrowej poddają pod wątpliwość bezpieczeństwo stosowanych przez Pekin technologii.

Należy jednak podkreślić, że nadal nie podjęto decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Nie wiadomo również w jaki sposób inwestycja miałaby zostać sfinansowana oraz kto miałby być dostawcą technologii jądrowych.

W trakcie niedawno zakończonego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że gdyby decyzja w sprawie budowy elektrowni zapadła jeszcze w tym roku to pierwszy jej blok mógłby zostać uruchomiony w okolicach 2029-2030 roku. Jego zdaniem koszt takiej inwestycji to ok. 75 mld zł. Podkreślił jednocześnie, że Polskę stać na taki wydatek - przypomina BiznesAlert.pl.
World Nuclear News , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Sjesje 11.09.2017r. 17:09
Nie bezpieczeństwa jądrowego (safety), a ochrony fizycznej (security)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy Lipka 12.09.2017r. 07:54
Tak wiec wszystko wstrzymuje brak decyzji politycznej! Technologie są dostępne możliwości zbudowania są podobnie jak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 12.09.2017r. 12:14
Rozwój energetyki jądrowej popiera w Polsce grono "specjalistów", którzy nie są w stanie zrozumieć, że jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE