ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zdaniem panelistów Forum Ekonomicznego budowa nowych bloków jądrowych w Europie wymaga rządowego wsparcia
07.09.2017r. 13:09

Jak czytamy w BiznesAlert, podczas 27. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju odbył się panel poświęcony współpracy energetycznej miedzy Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym. BiznesAlert.pl pytał panelistów o potencjał polskiego projektu jądrowego.
- Mówi się o tym, że energetyka to ekonomia albo polityka. Nie każdy jednak zauważa powiązanie między tymi sferami - powiedział Malcolm Grimston, starszy ekspert ds. energetyki jądrowej w Imperial College London. - Stopniowe odchodzenie od węgla, zmniejsza się emisja CO2, o około 10 procent w minionej dekadzie.

Jan Fousek, prezes rady nadzorczej Solarni Asociacie z Czech powiedział, że Niemcy będą usuwać energetykę jądrową i za 6 lat wyłączą ostatnią z elektrowni. Ostrzegał, że ten proces nie powinien zachodzić zbyt szybko. - Ale nie robiłbym tego tak szybko, bo trzeba przygotować rynek na rozwój niestabilnych OZE poprzez rozwój magazynów energii - powiedział.

BiznesAlert.pl zapytał panelistów o możliwość budowy ekonomicznie opłacalnej elektrowni jądrowej w Europie. To istotne dla Polski, w której toczy się dyskusja o tym, czy należy budować tego rodzaju obiekt. Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że chcemy zbudować elektrownię z trzema reaktorami wartą 75 mld zł.
- Jedyny sposób na budowę nowych bloków jądrowych to wsparcie rządu, który zawsze musi wkroczyć. Politycy w Czechach, którzy zarządzają CEZ-em, to mówią. Jednak ponad 70 procent akcji należy do prywatnych inwestorów - powiedział Fousek. - Jak rząd ma zapewnić pracę obiektu. Bez kontraktu różnicowego lub innego wsparcia będzie to niemożliwe. A zatem jakikolwiek polityk, który chciałby budować atom, musi zagwarantować inwestorowi, że da jakieś 10 mld euro wsparcia i myślę, że nikt nie ma takich pieniędzy - ocenił Czech

- Chiny będą przewodzić budowie elektrowni jądrowych na świecie. To one będą budować takie obiekty na świecie - przekonywał analityk ds. strategii w dowództwie sojuszniczych sił Europy NATO w Turcji.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE