ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"DGP": w zamian za kupienie technologii elektrowni jądrowych Chiny proponują Polsce inwestycje
21.08.2017r. 02:36

Według nieoficjalnych informacji "DGP" Chińczycy w offsecie za wybudowanie w Polsce elektrowni jądrowych mieliby zainwestować nad nawet 250 mld zł np. w fabrykę samochodów elektrycznych.
Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że Chińczycy mieliby zbudować w Polsce elektrownie jądrowe o mocy do 10 GW w obu branych obecnie pod uwagę lokalizacjach: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec. Koszt ich budowy wyniósłby 220-250 mld zł, a w ramach offsetu Chińczycy mieliby zainwestować w naszym kraju równowartość tej kwoty. Wkrótce mają się odbyć w tej sprawie trzy spotkania - dwa w Chinach i jedno w Polsce - czytamy w DGP.

W ramach offsetu Chińczycy mieliby wybudować na Mazowszu fabrykę samochodów elektrycznych, w której w ciągu kilku lat mogłoby powstawać milion aut.

Gazeta zwraca uwagę, że według World Nuclear Association Chiny są obecnie jedną z najszybciej rozwijających się potęg atomowych.
Do pomysłu budowy w Polsce elektrowni jądrowych przez chińskie firmy z rezerwą podchodzi prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej. Zwraca on uwagę, że chińskie reaktory nie byłyby klasycznymi, chłodzonymi wodą, ale reaktorami HTR, czyli wysokotemperaturowymi, chłodzonymi gazem. Umożliwia to ich szybszą budowę, dzięki czemu pierwszy mógłby rozpocząć pracę w 2030 r. - Tej technologii na dużą skalę nikt na świecie nie używa, brzmi to więc dosyć nieprawdopodobnie - powiedział cytowany przez "DGP" prof. Świrski.

Eksperci zwracają też uwagę, że w Europie nie pracują chińskie reaktory, co utrudniłoby np. ich serwisowanie.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Ukryty Smok 21.08.2017r. 08:26
Jak Chińczycy nie zainwestują w elektrykę, to pozostajemy z roszczeniem jak do Covec i ich chińskich gwarantów (o ile... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 21.08.2017r. 09:05
Tymczasem popatrzmy co dzisiaj dzieje się w Fukushimie. Promieniowanie jest 570 x większe niż np. w Łodzi i 28 x... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE