ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: Polska może sama sfinansować el. jądrową; przetarg będzie na dostawę technologii
17.08.2017r. 15:50

Polska może samodzielnie sfinansować budowę elektrowni jądrowej. Przetarg zostałby ogłoszony na wybór dostawcy technologii - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że do 2030 roku powstać powinno przynajmniej 1,5 tys. MW w energetyce jądrowej.
"Jeśli chodzi o elektrownię jądrową, to według wstępnych założeń, będziemy w stanie samodzielnie sfinansować jej budowę" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom.

"Nie będzie na pewno finansowania poprzez kontrakt różnicowy" - dodał.

Poinformował, że negocjacje dotyczyć będą wyboru technologii.

"To będzie najnormalniejszy przetarg na pozyskanie wykonawców i technologii. (...) Wybierzemy najlepsze warunki" - powiedział.

Minister podkreślił, że żaden potencjalny dostawca nie będzie dyskwalifikowany ani preferowany. Wszystkie stosowane urządzenia będą jednak musiały spełniać wymogi unijne.
Tchórzewski pytany, kiedy będzie ostateczna decyzja dotycząca budowy elektrowni jądrowej, odpowiedział: "To są poważne decyzje i są one długo przygotowywane. Trzeba zapewnić finansowanie".

"Żeby spełnić oczekiwania, czyli zmniejszyć odpowiednio średnią emisję w Polsce, by mieć możliwość negocjacji z Komisją Europejską w tej sprawie, powinniśmy wybudować do 2040 roku 4,5 GW, a to jest koszt w granicach 80 mld zł. Do 2030 roku powinniśmy wybudować przynajmniej 1,5 tys. MW. Z punktu widzenia energetyki koszt budowy elektrowni jądrowej jest duży" - dodał.

W połowie maja minister Tchórzewski mówił, że decyzja w sprawie ewentualnej budowy elektrowni jądrowej prawdopodobnie będzie podjęta do końca tego roku.

Kilka dni temu minister powiedział, że sam jest zdecydowanym zwolennikiem budowy w Polsce elektrowni jądrowej i będzie do tego namawiał kolegów w rządzie, bo nie ma jeszcze w tej kwestii pełnej zgody.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 17.08.2017r. 17:19
Po co stale otwierać tę trumnę z nieboszczykiem, jakim jest energetyka jądrowa? Ani to śmieszne, ani to smutne. Czy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 18-08-2017r. 13:30 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE