ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: jestem zdecydowanym zwolennikiem budowy elektrowni jądrowej
09.08.2017r. 16:47

Ja jestem zdecydowanym zwolennikiem budowy w Polsce elektrowni jądrowej. Będę do tego namawiał moich kolegów w rządzie, bo nie ma jeszcze w tej kwestii pełnej zgody - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Szef resortu energii w środę na konferencji prasowej w Polkowicach (Dolnośląskie) był pytany przez PAP o sposób finansowania budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Chodziło o wypowiedź Tchórzewskiego w poniedziałek w TVP Info. Minister zapytany, z kim będziemy budować elektrownię atomową z Francuzami czy z Chińczykami, odpowiedział wówczas, że "będziemy sami budować, mamy na to pieniądze, potrafimy ją wybudować, jeżeli taka decyzja zapadnie".

W środę Tchórzewski powiedział: "Jeden blok takiej elektrowni kosztuje około 25 mld zł. To są duże pieniądze. (...) Jeśli chodzi o finansowanie to powiem tak: radzimy sobie z finansowaniem elektrowni, wydają na inwestycje spółki nasze dużo pieniędzy i mimo wszystko te pieniądze są i na płacenie wyższych podatków też są. Te słowa powiedziałem odpowiedzialnie, ale dzisiaj nie chcę tego rozwijać".

Podkreślił, że jest zdecydowanym zwolennikiem takiej elektrowni i będzie przekonywać członków rządu do tej inwestycji. Przyznał, że nie ma w tej kwestii "jednolitej zgody" ministrów i on sam - jako szef resortu energii nie otrzymał jeszcze ze strony premier Beaty Szydło "umocowania, by powiedzieć: ruszamy z inwestycją".
Dodał, że taka inwestycja będzie niezwykle ważna w kontekście negocjacji z Komisją Europejską na temat tzw. mixu energetycznego, bo bezemisyjne źródło energii, jakim jest elektrownia jądrowa, byłoby mocnym argumentem w tych negocjacjach.

W ubiegłym tygodniu Tchórzewski poinformował, że ewentualna lokalizacja inwestycji zostanie wybrana po zakończeniu badań środowiskowych, które prowadzi spółka PGE EJ1. Są one prowadzone w dwóch potencjalnych lokalizacjach w województwie pomorskim: "Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo i "Żarnowiec" w gminach Krokowa i Gniewino. Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - dodał.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej ze stycznia 2014 r. zakładał, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego nastąpi w 2024 roku. Już rok później PGE, inwestor pierwszej polskiej elektrowni jądrowej informowała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Po co nam to 09.08.2017r. 22:38
A gdzie będziemy składować radioaktywne odpady ? Może na terenie wycinanej właśnie Puszczy.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 10-08-2017r. 07:20 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Polak63 10.08.2017r. 08:31
Niestety ten pan nie ma pomysłu na Energetykę Polską !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: do Ministra 10.08.2017r. 08:56
Panie Ministrze, bardzo dobry kierunek tylko szkoda, że tak późno. Nie ma co czarować górników tylko trzeba działać.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Algaz 10.08.2017r. 10:49
Konstytucyjnym obowiązkiem Rządu jest uchwalenie Polityki Energetycznej Polski.ME może sobie bajdurzyć o podwyższeniu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: WD 10.08.2017r. 11:39
Termin uruchomienia EJ to 10 lat od podjęcia ostatecznej decyzji o budowie ....
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 10-08-2017r. 19:09 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE