ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGE: Elektrownia jądrowa to jedna z opcji strategicznych
10.08.2017r. 11:15 09.08.2017r. 16:05

Elektrownia jądrowa to jedna z opcji strategicznych Polskiej Grupy Energetycznej, ale decyzji w tej sprawie można się spodziewać około 2020 roku zapowiedział podczas konferencji wynikowej prezes PGE Henryk Baranowski.
"Na dzień dzisiejszy elektrownia jądrowa jest naszą opcją strategiczną. Czy będziemy ją realizować - zobaczymy. Cały czas analizujemy otoczenie, cały czas sprawdzamy opłacalność naszych inwestycji. Zgodnie ze strategią, którą przyjęliśmy, będziemy się nad tym zastanawiać bliżej 2020 roku, a nie w tym momencie. Na dzień dzisiejszy projekt jest prowadzony, są prowadzone niezbędne prace przygotowawcze (...)" - powiedział Baranowski podczas telekonferencji.

"(...) czy z tej opcji skorzystamy zależy od wielu czynników" - dodał.

Pytany przez dziennikarzy, czy PGE mogłaby sama sfinansować budowę elektrowni atomowej, odpowiedział, że jest to niemożliwe.

"Nawet EDF ma budować elektrownię pod kontrakt różnicowy" - powiedział.
Resort energii informował ostatnio, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego, który jest poważnie rozważany w ME. Podkreślono, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany, kilka dni temu na antenie TVP Info, z kim będziemy budować elektrownię atomową - z Francuzami czy z Chińczykami - odpowiedział, że "będziemy sami budować, mamy na to pieniądze, potrafimy ją wybudować, jeżeli taka decyzja zapadnie". W rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedział, że Polska jest w stanie zbudować elektrownię ze środków krajowych spółek i finansować budowę na bieżąco. Chciałby, by pierwszy blok wielkości 1200-1500 MW zaczął powstawać jak najszybciej.

Spółka PGE EJ1 prowadzi badania środowiskowe w dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim: "Lubiatowo-Kopalino" (gm. Choczewo) i "Żarnowiec" (gm. Krokowa i gm. Gniewino).


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: tenergor 10.08.2017r. 15:15
W tych wypowiedziach jest jeden mianownik. Podobnie przynajmniej wypowiadało się 5 poprzednich Prezesów. Tak,że to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE