ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Coraz więcej paliwa od Westinghouse w ukraińskich elektrowniach jądowych
12.07.2017r. 07:45

Jak podał BiznesAlert powołując się na TASS, Państwowa Inspekcja Regulacji Jądrowych Ukrainy wydała zgodę na wykorzystanie paliwa jądrowego od Westinghouse w pierwszym oraz czwartym bloku Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Wcześniej paliwo od Westinghouse zostało dostarczone do piątego bloku, gdzie było zmieszane z paliwem od rosyjskiej spółki TVEL (spółka córka Rosatomu - przyp. red.). Trwają przygotowania do dostawy amerykańskiego surowca do trzeciego bloku. W ten sposób cztery z sześciu bloków elektrowni będą wykorzystywały paliwo koncernu Westinghouse.

Jak informuje Inspekcja, prace nad wykorzystywaniem paliwa produkcji Westinghouse są prowadzone przez spółkę Energoatom w celu zdywersyfikowania źródeł paliwa jądrowego dla ukraińskich elektrowni.

Paliwo Westinghouse jest wykorzystywane również w drugim oraz trzecim bloku Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej.

Na Ukrainie pracuje 15 reaktorów, z których 13 to reaktory typu WWER-1000, a 2 - WWER-440, które były budowane pod paliwo dostarczane przez TVEL.
Obecnie Rosatom posiada 17-procentowy udział w dostawach paliwa jądrowego na rynku światowym. Zapewnia on dostawy surowca do 78 reaktorów na terenie Rosji oraz 14 poza granicami kraju, za pośrednictwem spółki TVEL. Aktualnie rosyjski podmiot realizuje projekty w Finlandii, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, na Ukrainie, w Armenii oraz w Chinach. Uważa się, że rynek paliwa jądrowego jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków energetyki.

Rosyjska spółka szuka nowych odbiorców dla swoich produktów, co może wiązać się z obawami o utratę udziałów na rynku dostaw paliwa jądrowego. Najlepszym przykładem zmian jest Ukraina, która rozpoczęła współpracę z amerykańsko-japońskim koncernem Westinghouse, chcąc w ten sposób uniezależnić się od dostaw rosyjskiego surowca.

Według danych Ukraińskiego Urzędu Statystycznego Rosja nadal pozostaje głównym dostawcą paliwa jądrowego nad Dniepr. W 2016 roku TVEL dostarczył paliwo za 386,8 mln dolarów, a Westinghouse za 162 mln dolarów - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE