ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś gotowa na kontrolę KE w budowanej elektrowni jądrowej
05.07.2017r. 14:48

Białoruś wyraża gotowość do przeprowadzenia w budowanej pod Ostrowcem elektrowni atomowej tzw. partnerskiej kontroli Komisji Europejskiej - poinformowała w środę przedstawicielka białoruskiego ministerstwa energetyki Lilija Duliniec.
"Białoruś jest gotowa do tzw. partnerskiej kontroli ze strony Komisji Europejskiej" - powiedziała agencji Interfax-Zachód Duliniec, wicedyrektor departamentu energetyki jądrowej w ministerstwie.

Przypomniała, że Białoruś planuje przekazać Komisji Europejskiej we wrześniu raport narodowy w sprawie stress testów.

Konwencja o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym (Konwencja z Espoo - przyp. red.) zakłada przeprowadzenie analizy po zakończeniu budowy.

- To znaczy, że po oddaniu elektrowni do eksploatacji kontroli będą podlegać jej parametry. Jesteśmy gotowi, aby przedstawić te dane wszystkim sąsiednim państwom, które chcą wziąć udział w procedurach przewidzianych przez Konwencję z Espoo. Taki projekt jest już przygotowywany. Po dostarczeniu paliwa jądrowego i uruchomieniu elektrowni dopracowany zostanie mechanizm informowania naszych sąsiadów o projekcie i radiacji. Wszystko to jest przewidziane. Już dzisiaj prowadzimy takie prace - przekonywała cytowana przez BiznesAlert.pl Dulinic.

Obecnie nad raportem pracuje specjalna międzyresortowa komisja robocza, powołana przez premiera Andreja Kabiakoua na początku maja.

"Co się tyczy dalszej analizy wyników stress testów, raportu narodowego, obecnie trwają rozmowy z Komisją Europejską, jak powinno to wyglądać w praktyce" - oświadczyła Duliniec.
W trakcie obrad okrągłego stołu ,,Rozwój energetyki jądrowej: aspekty środowiskowe i bezpieczeństwo" wicedyrektor departamentu energetyki jądrowej w białoruskim ministerstwie energetyki stwierdziła, że uruchomienie Białoruskiej Elektrowni Jądrowej pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 o 10 mln ton - poinformował BiznesAlert.pl.

Podkreśliła, że testy odpornościowe zostały w ubiegłym roku przeprowadzone "zgodnie z metodologią europejską", a treść raportu narodowego zostanie upubliczniona.

Elektrownia jądrowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy blok ma być wprowadzony do eksploatacji do końca 2019 r. Załadunek paliwa do pierwszego reaktora jest planowany na I kwartał 2019 r.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa. Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.

W czerwcu litewski parlament przyjął ustawę, która głosi, że budowana pod Ostrowcem elektrownia zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społeczeństwa.

Strona białoruska uważa, że zarzuty Litwy są efektem celowego "upolitycznienia" sprawy białoruskiej elektrowni jądrowej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE