ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Belgii 50 tys. osób domagało się wyłączenia siłowni jądrowych
25.06.2017r. 21:20

Około 50 tys. Belgów, Niemców i Holendrów utworzyło w niedzielę ludzki łańcuch ciągnący się przez 90 km, by domagać się natychmiastowego zamknięcia dwóch belgijskich reaktorów jądrowych w elektrowniach w Doel i Tihange - poinformowali organizatorzy protestu.
Ludzki łańcuch miał połączyć centralę nuklearną w Tihange na wschodzie Belgii z Liege, niemieckim Akwizgranem i Maastricht w Holandii.

Jak podaje AFP, nie ma jeszcze oficjalnych informacji o tym, ile osób wzięło udział w demonstracji.

Od wielu lat w Belgii, a także krajach sąsiednich wyrażane są obawy co do bezpieczeństwa belgijskich elektrowni atomowych, zwłaszcza że władze potwierdzały wielokrotnie istnienie niewielkich pęknięć na osłonach niektórych reaktorów.

Po serii testów zostały one ponownie włączone w 2015 roku, po trwającym dwa lata przestoju w związku z odkryciem tych pęknięć.
W ubiegłym roku Niemcy, które zamierzają do roku 2022 całkowicie odejść od energetyki jądrowej, zwróciły się z tego powodu o tymczasowe wyłączenie reaktorów Doel 3 i Tihange 2.

Belgijska agencja ds. bezpieczeństwa nuklearnego AFCN stanowczo odrzuciła te prośby, zapewniając, że obie elektrownie atomowe spełniają wyśrubowane standardy bezpieczeństwa i "nie ma żadnych powodów", by je wyłączyć.

W styczniu reaktor elektrowni Doel 4 wyłączył się automatycznie po incydencie w nienuklearnej części elektrowni, w wyniku którego jedna osoba została ranna.

To najnowszy z czterech reaktorów elektrowni Doel, położonej ok. 25 km na północ od Antwerpii. Rozpoczął pracę w połowie lat 80., podczas gdy dwa pierwsze działają od połowy lat 70.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE