ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

CGN podpisał z CEZ umowę o współpracy w obszarze energetyki jądrowej
19.06.2017r. 06:02

Jak poinformował BiznesAlert.pl, chiński potentat jądrowy China General Nuclear Power Corporation (CGN) podpisał z czeskim CEZ umowę o współpracy w obszarze energetyki jądrowej.
Jak informują Hospodarske Noviny, była to jedna z wielu umów jakie zostały podpisane w trakcie wizyty prezydenta Czech Milosza Zemana w Chinach. Warto zaznaczyć, że CGN sygnalizowało w przeszłości chęć wejścia do czeskiej energetyki jądrowej.

Według najnowszych informacji czeski CEZ ma pomóc w certyfikacji chińskiego reaktora typu Hualong One tak, aby mógł on zostać dopuszczony na rynek europejski. W trakcie majowej wizyty w Państwie Środka przedstawiciele delegacji Czech zobowiązali się do opracowania listy ok. 20 spółek działających czeskim w sektorze jądrowym, w które Chińczycy mogliby zainwestować.

Skoda Praha należąca do CEZ ma być jedną z pierwszych spółek, które podpiszą umowę o współpracę z CGN. Ponadto chiński koncern jest zainteresowany współpracą przy projektach realizowanych przez czeski ÚJV Řež (Nuclear Research Institute Rez plc). Jak informują Hospodarske Noviny, w trakcie wizyty prezydenta Milosa Zemana w Państwie Środka doszło do nawiązania współpracy ÚJV Řež z CEZ przy opracowaniu technologii na wypadek katastrof jądrowych.

W 2040 roku energia jądrowa ma stać się głównym źródłem energii w Czechach z udziałem w miksie od 46 do 58 procent. Jego rozwój ma się odbyć kosztem energetyki opartej na węglu brunatnym (spadek do 21 procent). Oprócz tych źródeł energię mają zapewnić odnawialne źródła (25 procent) i bloki gazowe (15 procent). Nowe reaktory jądrowe o łącznej mocy 2500 MWe mają być gotowe do 2035 roku z perspektywą budowy kolejnych w przyszłości.

Jak zaznaczają Hospodarske Noviny CGN jest jednym z sześciu kandydatów do budowy nowych bloków jądrowych w Czechach. Chińska spółka jest zainteresowana dokończeniem budowy piątego bloku elektrowni Dukovany.

Według źródeł Aktualne.cz oraz Hospodarskich Novin w październiku ubiegłego roku rząd w Pradze miał obiecać, że niektóre z chińskich firm bez przetargu otrzymają zamówienie na budowę bloku jądrowego w Czechach.
Ówczesny minister przemysłu oraz handlu Jan Mladek nie zgodził się na takie rozwiązanie. Przyznał, że teoretycznie byłoby to możliwe (przykład elektrowni Paks na Węgrzech) ale Praga wybrała procedurę przetargową. Przy czym decyzję o budowie nowych bloków utrudnia brak pewności finansowania takiej inwestycji.

W połowie lutego tego roku Państwo Środka po raz pierwszy w historii wysłało osprzętowanie własnej produkcji do elektrowni jądrowych w Unii Europejskiej. Wówczas chodziło o podgrzewacze regeneracyjne niskiego ciśnienia. Miały zostać wykorzystane w reaktorach typu CP1 stosowanych we francuskich elektrowniach jądrowych należących do EDF. Jak zaznaczyła strona chińska, podgrzewacze zostały wykonane zgodnie z normami obowiązującymi w UE.

W połowie maja Ukraina informowała o tym, że strona chińska jest gotowa uczestniczyć w budowie zakładu produkcji paliwa jądrowego nad Dnieprem.

Inna chińska spółka, China General Nuclear Power Corp, jest zaangażowana w realizowany z EDF projekt rozbudowy elektrowni jądrowej Hinkley Point w Wielkiej Brytanii. Docelowo elektrownia ma zapewnić 7 procent brytyjskiego zapotrzebowania na energię.

Warto także zaznaczyć, że Państwo Środka jest również wymieniane w gronie potencjalnych dostawców technologii dla elektrowni jądrowej planowanej w Polsce.

Niektórzy czescy eksperci ostrzegają, że dzięki zaangażowaniu w Czechach Chiny mogą uzyskać bezpłatny dostęp do czeskiego know-how, które potem mogą wykorzystać na innych rynkach - czytamy w BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE