ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hiszpania planuje przedłużenie pracy elektrowni atomowej w Almaraz
09.06.2017r. 17:12

Hiszpański rząd zamierza przedłużyć pracę elektrowni atomowej w Almaraz niedaleko granicy z Portugalią. W pobliżu obiektu ruszyły już prace nad nowym magazynem.
W piątek w hiszpańskim dzienniku ustaw opublikowana została decyzja ministerstwa energii, która przedłuża termin, w jakim dystrybutorzy prądu mogą ubiegać się o odbiór energii elektrycznej z elektrowni w Almaraz w zachodniej części kraju.

Zgodnie z hiszpańskimi przepisami dystrybutorzy energii muszą wnioskować o możliwość korzystania z pracy Almaraz nie później niż na trzy lata przed datą wygaśnięcia aktualnego certyfikatu na działalność elektrowni; pozostanie on w mocy do 8 czerwca 2020 roku.

Zdaniem prawników i ekologów decyzja resortu oznacza, że rząd w Madrycie zamierza przedłużyć pracę elektrowni atomowej znajdującej się około 120 km od granicy z Portugalią i przygotowuje stosowne podstawy prawne.

"Hiszpania chce utrzymać funkcjonowanie tego obiektu. Dowodem na to może być rozpoczęta już w Almaraz, na terenie elektrowni, budowa magazynu odpadów radioaktywnych" - powiedział PAP Nuno Sequeira, szef stowarzyszenia Quercus, największej organizacji ekologicznej w Portugalii.

Aktywista wskazał, że już sama elektrownia w Almaraz stanowi zagrożenie z powodu zanieczyszczenia radioaktywnymi wyciekami Tagu, głównej portugalskiej rzeki, której źródła znajdują się w Hiszpanii.
"W sobotę w Madrycie odbędzie się wielotysięczna manifestacja ekologów z różnych krajów świata przeciwko elektrowniom atomowym działającym na terenie Hiszpanii. Blisko pół tysiąca Portugalczyków będzie żądało natychmiastowego zatrzymania inwestycji w Almaraz" - zapowiedział Sequeira.

W lutym pod naciskiem Komisji Europejskiej Hiszpania zadeklarowała, że zamierza odstąpić od planu budowy magazynu odpadów radioaktywnych w Almaraz. Lizbona wycofała w związku z tym skargę na Madryt złożoną w Komisji Europejskiej w styczniu tego roku.

Tymczasem w kwietniu zespół kierowany przez rządową agendę ds. ochrony środowiska Portugalii (APA) wydał pozytywną opinię o inwestycji w Almaraz, dając tym samym "zielone światło" dla realizacji przedsięwzięcia.

Elektrownia w Almaraz rozpoczęła pracę w 1981 roku. Dwa lata później obiekt wzbogacono o drugi reaktor jądrowy. W 2010 roku odnowiono licencje na pracę obu reaktorów na okres 10 lat. Z powodu częstych wycieków substancji radioaktywnych hiszpańskie władze deklarowały w przeszłości chęć zamknięcia obiektu w 2020 roku.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE