ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś. Zagraniczni dyplomaci na budowie elektrowni atomowej
26.05.2017r. 13:51

Wiceminister energetyki Białorusi Michaił Michadziuk przy okazji wizyty zagranicznych dyplomatów w miejscu budowy siłowni jądrowej pod Ostrowcem zapewnił w piątek, że Mińsk jest gotowy odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące jego programu atomowego.
"Białoruś jest gotowa odpowiedzieć na wszystkie pytania społeczności międzynarodowej dotyczące programu energetyki jądrowej, w tym budowanej w jego ramach Białoruskiej Elektrowni Atomowej" - mówił wiceszef resortu energetyki do dyplomatów zgromadzonych w piątek na terenie przyszłej elektrowni atomowej.

Dodał, że chciałby, by po zakończeniu tej wizyty "nie pozostały bez odpowiedzi żadne pytania, zarówno dotyczące elektrowni, jak i warunków życia w jej okolicy, nastawienia mieszkańców i innych kwestii". O wizycie informują niezależne "Biełorusskije Nowosti".

Wiceminister zapowiedział również, zwracając się do gości, że "nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości, (władze Białorusi) będą przyjmować was, przedstawicieli waszych krajów i organizacji międzynarodowych".

Jak piszą "Biełorusskije Nowosti", pomysłodawcą wizyty zorganizowanej przez ministerstwo energetyki był resort spraw zagranicznych. Jego rzecznik Dzmitry Mironczyk mówił, że zagranicznym dyplomatom zaproponowano, by osobiście zapoznali się z procesem budowy elektrowni, ponieważ "realizując swój projekt w zakresie energetyki jądrowej, Białoruś demonstruje otwartość".

W wizycie biorą udział akredytowani na Białorusi ambasadorowie Wielkiej Brytanii, Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Palestyny, Rosji, Rumunii, Serbii, Turkmenistanu, Turcji i Ukrainy. Wśród uczestników są również m.in. dyplomaci z przedstawicielstwa UE na Białorusi, a także z Polski, Węgier, Włoch, Holandii, Słowacji, Czech, Francji, USA i innych państw.
Według "Biełorusskich Nowosti" litewska placówka dyplomatyczna na Białorusi poinformowała MSZ przed wizytą, że nie weźmie w niej udziału.

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwotnie planowano, że pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2018 roku, a drugi w 2020 r., jednak plany te skorygowano i pierwszy blok ma być wprowadzony do eksploatacji do końca roku 2019.

Jednocześnie do końca sierpnia ma być gotowy raport białoruskich władz o przeprowadzonych w ubiegłym roku testach odpornościowych elektrowni (stress testach). Rząd zapowiedział udostępnienie go opinii publicznej i przekazanie Komisji Europejskiej. We wrześniu ubiegłego roku przedstawiciele KE byli na miejscu budowy białoruskiej elektrowni.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa. Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE