ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
21.09.2015r. 14:14

Wydawany od 64 lat Raport BP Statistical Review of World Energy jest najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich analityków rynku energii dokumentem. Ukazuje się zawsze pod koniec I półrocza każdego roku. Choć firmowany przez jeden z trzech największych koncernów naftowych świata założonych równo na początku XX wieku uchodzi za dokument w pełni obiektywny, cechujący się wysokiej jakości danymi.
("Energia Gigawat" - 9/2015)
03.09.2015r. 12:50

Ponieważ zagadnienia energetyki jądrowej przedstawione w PEP 2050 pozostawiają najwięcej do życzenia, więc celowe wydaje się rozważenie potrzeby doboru ekspertów od energetyki jądrowej, którzy powinni ponownie się pochylić nad tekstem dokumentu z ich punktu widzenia. Warto też rozważyć potrzebę nowelizacji przepisów art. 14 ustawy Prawo energetyczne, które narzucają strukturę dokumentu nieadekwatną do potrzeb i uwarunkowań w perspektywie do 2050 r.
Autor: dr inż. Lech Małecki, Instytut Zmian w Warszawie
28.08.2015r. 14:15

Gdyby nie wychodzący z wód Zatoki Greifswaldzkiej na ląd Gazociąg Północny o pięćdziesięcioparotysięcznym dzisiaj Greifswaldzie, leżącym nad mierzącą zaledwie 28 km rzeką Ryck, zwanym niekiedy przez mapy Google, po słowiańsku Gryfia, zapewne w Polsce nikt by nie słyszał.
Autor: Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - nr 7/2015)
24.06.2015r. 11:27

W elitach i społeczeństwach państw Europy Środkowej utrzymuje się trwały konsensus co do konieczności rozwoju energetyki jądrowej. Nie zmieniły tego ani awaria w Fukushimie, ani niemiecka polityka transformacji energetycznej (Energiewende). Silne poparcie dla atomu wynika ze sprzężenia szeregu przyczyn politycznych i społeczno-ekonomicznych. W przypadku
wszystkich państw kluczową motywacją na rzecz rozbudowy potencjału jądrowego były względy bezpieczeństwa energetycznego i unijna polityka klimatyczna. W przypadku Czech i Rumunii dużą rolę odgrywa również chęć wykorzystania własnego przemysłu jądrowego.
Autorzy: Tomasz Dąborowski, Jakub Groszkowski, Andrzej Sadecki, Marta Szpala, Ośrodek Studiów Wschodnich
08.06.2015r. 14:00

Praca konkursowa laureata piątego miejsca w drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Energetycznego „Prawo z Energią” zorganizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań.
Mateusz Szkop, student IV roku prawa, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
14.04.2015r. 08:41

W kontroli zbadano wykonanie przez organy administracji rządowej obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego określonego w Prawie energetycznym, w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej. Kontrola została przeprowadzona z inicjatywy własnej NIK, a przesłanką jej podjęcia były sygnały o rezygnacji z budowy nowych, konwencjonalnych źródeł mocy przez przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną.
Najwyższa Izba Kontroli
13.04.2015r. 13:35

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Wraz z zaaprobowaniem przez Komisję Europejską pierwszej od 20 lat w Zjednoczonym Królestwie (UK) elektrowni jądrowej Hinkley Point C wzmogła się debata o znaczeniu tej decyzji zarówno dla kraju jak i w szerszym kontekście - globalnego rynku energii elektrycznej. Konsekwencje są na tyle ważne, że stały się „tematem okładkowym”, czasopisma branżowego PennWell – Power Engineering International.
Henryk Wojciechowski - Politechnika Wrocławska ("Energetyka" - 4/2015)
26.02.2015r. 13:38

W pracy analizowane są zagadnienia dotyczące udziału różnych źródeł w produkcji energii elektrycznej w Polsce i w Europie. Rezultaty wdrożenia niskowęglowej polityki EU w najbardziej rozwiniętych krajach kontynentu dostarczyły już wiele danych eksperymentalnych pozwalających na ocenę poprawności tej strategii.
Autorzy: Andrzej Chmielewski, Tomasz Smoliński ("Instal" - 2/2015)
19.02.2015r. 14:23

Już za niespełna jedenaście miesięcy w Paryżu odbędzie się kolejny światowy szczyt klimatyczny Co Polska powinna zrobić przed paryskim spotkaniem dla ochrony własnych interesów, wiedząc, że Unia Europejska będzie forsowała rozwiązania trudne dla naszej gospodarki i dla naszego sektora energetycznego?
Autorzy: Stanisław Tokarski - wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia, Jerzy Janikowski - szef Biura Regulacji i Współpracy Międzynarodowej Taurona
("Polska Energia" - luty 2015)
19.01.2015r. 08:56

Udział energii jądrowej w globalnej produkcji energii elektrycznej stopniowo maleje. Od szczytu wynoszącego 17,6 procent i przypadającego na rok 1996 spadł on do 10,8 procent w roku 2013. Z kolei udział energii jądrowej w komercyjnej produkcji energii pierwotnej spadł z 4,5 procent w 2012 roku (poziomu po raz ostatni odnotowanego w 1984 roku) do rekordowo niskich 4,4 procent. W 2013 roku, podobnie jak w roku poprzednim, 68 procent energii elektrycznej wyprodukowanej przez elektrownie jądrowe pochodziło od pięciu największych producentów tego źródła energii (odpowiednio Stany Zjednoczone, Francja, Rosja, Korea Południowa i Chiny). Podobnie jak rok wcześniej, w 2013 roku tylko Czechy odnotowały rekordowy udział energii jądrowej w całkowitej ilości wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej.
Autor: Fundacja im. Heinricha Böllacire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE