ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
24.02.2016r. 13:38

Jerzy Kubowski ("Energetyka" - styczeń 2016)
Większość klimatologów podziela pogląd, iż globalne ocieplenie przybiera groźne rozmiary. Na podstawie wyników badań, z prawie stuprocentowym prawdopodobieństwem, twierdzą, że przyczyną takiego stanu jest działalność człowieka. Wielu z nich uważa, że spowolnienie procesu ocieplania się Ziemi można by było dokonać w skali globalnej na drodze budowy elektrowni jądrowych.
23.02.2016r. 13:45

Grzegorz Tokarz - Uniwersytet Wrocławski ("Energia Gigawat" - 1/2016)
W III Rzeczpospolitej badania nad kwestiami związanymi z problematyką jądrową są coraz częściej podejmowane, powstało wiele struktur, zarówno państwowych, jak i pozarządowych, które zajmują się wykorzystaniem atomu dla dobra obywateli. Jedną z ważniejszych jest Państwowa Agencja Atomistyki. Instytucja ta zajmuje się wielorakimi aspektami związanymi z atomistyką; wymienić w tym kontekście należy tworzenie projektów, mających chronić bezpieczeństwo jądrowe kraju i nadzorować instytucje, których efektem może być narażenie ludzi na promieniowanie.
28.01.2016r. 13:42

dr inż. Lech Małecki, Instytut Zmian w Warszawie
Zagadnienia rachunkowości kosztów elektrowni jądrowych należą do stosunkowo mało rozpoznanych przez energetyków w Polsce. Tylko nieliczni eksperci energetyczni dysponują wystarczającą wiedzą w tym zakresie. Eksperci ekonomiczni nie wykazują się chęcią zgłębienia ich trudnej problematyki technicznej, by właściwie interpretować zachodzące w nich zjawiska i procesy ekonomiczne. W konsekwencji, opinia publiczna jest karmiona ciągle nieracjonalnymi metodologicznie publikacjami niby-specjalistów na temat kosztów budowy eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowych i zasad ich porównywania z kosztami innych technologii energetycznych .
18.01.2016r. 13:46

dr inż. Lech Małecki, Instytut Zmian w Warszawie
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) określa wielkość reaktora jądrowego według jego mocy elektrycznej: mały (small) - do 300 megawatów elektrycznych (MWe) włącznie, średni (medium) powyżej 300 do 700 MWe i duży (large) powyżej 700 MWe do 1800 MWe. Największą zaletą Small Modular Reactors jest stosunkowo niewielki koszt inwestycyjny jednego bloku - trudnej do pokonania bariery dla inwestorów w przypadku budowy dużych reaktorów.
08.01.2016r. 13:45

Dr inż. Lech Małecki, Instytut Zmian Warszawa
Small Modular Reactors to małe reaktory jądrowe produkowane w fabryce i dostarczane na miejsce eksploatacji w postaci „modułu” z załadowanym paliwem jądrowym, przeznaczone do wykorzystania w dłuższym okresie czasu bez wymiany paliwa. Rozważa się zarówno wykorzystanie pojedynczych modułów dla lokalnych odbiorców energii, jak i budowę elektrowni jądrowych dużej mocy budowanych z wielu „modułów” - reaktorów małej mocy.
09.12.2015r. 13:11

Dr inż. Lech Małecki - Instytut Zmian Warszawa
Europejską Wspólnotę Anergii Atomowej Euratom wprowadził Traktat Ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej podpisany w Rzymie 25 marca 1957 r. przez Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, RFN i Włochy (Traktat EURATOM). Traktat EURATOM składa się z preambuły, 6 tytułów podzielonych - za wyjątkiem tytułu I - na rozdziały, rozdziały dzielą się na sekcje, a te na łącznie 225 artykułów. Ponadto są 4 załączniki i 6 protokołów.
30.11.2015r. 14:19

Krzysztof Badyda, Michał Kuźniewski ("Energetyka" - listopad 2015)
Polska elektroenergetyka stoi przed olbrzymim wyzwaniem modernizacyjnym, jaki narzucają jej wymogi Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia emisji CO2 oraz zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w wytwarzaniu energii elektrycznej. Istnieje konieczność rozważenia budowy stabilnego, w sensie finansowym i technicznym, oraz nieemitującego CO2 źródła energii elektrycznej, jakim jest elektrownia jądrowa.
16.11.2015r. 13:10

Dr inż. Lech Małecki - Instytut Zmian Warszawa
Obiekty energetyczne, w tym elektrownie jądrowe, mogą być celem dla terrorystów - ataku grupy terrorystycznej, zdetonowania ładunku wybuchowego, ostrzelania z granatnika przeciwpancernego, spowodowania uderzenia samolotu itp. W związku z tym są chronione przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi, tak jak zakłady chemiczne, ujęcia wody pitnej, elektrownie węglowe, magazyny gazu ziemnego itp.
05.11.2015r. 14:41

Z Łukaszem Sawickim rozmawia Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - 10/2015)
Likwidacja poenerdowskiej elektrowni jądrowej w Greifswaldzie/Lubminie była chybiona. Z technicznego punktu widzenia elektrownia, a przynajmniej jej część w postaci najnowszych, dopiero uruchamianych bloków WWER-440 W-213, mogła bezpiecznie pracować.
08.10.2015r. 13:09

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Istotą raportu jest skonfrontowanie inwestycji w pierwszy polski blok jądrowy o mocy 1500–1600 MW (Inwestycja 1) z inwestycją łączącą krajowy program modernizacji oświetlenia (zmiana z tradycyjnego na LED) oraz program rozwojowy obejmujący rewitalizację zasobów mieszkaniowych (w miastach i na terenach wiejskich) i modernizację rolnictwa (Inwestycja 2).cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE