ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje teraz energii jądrowej
14.05.2021r. 17:11

Dr Sitakanta Mishra
Niestabilny charakter pracy odnawialnych źródeł energii oraz niski współczynnik obciążenia ograniczają możliwość ich intensywnego użytkowania. Tymczasem nie docenia się energii jądrowej o znacznie wyższym współczynniku wykorzystania mocy i mniejszym oddziaływaniu na klimat.
Paliwa kopalne, które pojawiły się w epoce żelaza, są główną przyczyną degradacji środowiska. Ale te nieodnawialne źródła energii nadal napędzają rozwój cywilizacji w XXI w.

Oczywiście świat ma ograniczone możliwości zastąpienia paliw kopalnych, których zasoby szybko się wyczerpują; ale ludzkość nie może w nieskończoność polegać na nieodnawialnych źródłach dla pokrywania większości swoich potrzeb energetycznych.

Nacisk wywierany na rozwój odnawialnych źródeł energii jest rozsądny i całkiem uzasadniony, ale przerywany charakter pracy i niski współczynnik obciążenia ograniczają możliwość ich intensywnego wykorzystywania. Tymczasem energia jądrowa, która cechuje się znacznie wyższym współczynnikiem wykorzystania mocy i mniejszym obciążeniem klimatycznym jest zupełnie niesłusznie niewystarczająco doceniana. Krajowe strategie w zakresie wykorzystania energii jądrowej często kierowały się raczej obawą o bezpieczeństwo niż niepodważalnymi faktami. Świat musi pogodzić się z faktem, że postęp w technologii reaktorów jądrowych sprawił, iż energia jądrowa stała się bezpieczniejsza, wydajniejsza i bardziej zrównoważona niż paliwa kopalne.

Sporadyczne awarie jądrowe, które spowodowały stosunkowo niewielką liczbę ofiar śmiertelnych w ciągu ostatnich siedmiu dekad, przyczyniły się do negatywnego odbioru technologii jądrowej. Niewątpliwie śmiertelne incydenty w sektorze jądrowym spowodowały utratę cennych istnień ludzkich, ale wrażliwy charakter sektora jądrowego spowodował, że jest on bardziej negatywnie postrzegany w porównaniu z innymi źródłami energii. Natomiast fakty jednoznacznie wskazują, że energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszym źródłem energii elektrycznej.

Rys. 1
Współczynnik śmiertelności dla różnych źródeł energii w 2012 r. [liczba ofiar śmiertelnych na tys. TWh wyprodukowanej energii elektrycznej] wg Statista 2021

(950x591)

Obecnie energetyka jądrowa pokrywa ok. jednej szóstej światowego zapotrzebowania na energię elektryczną i ma potencjał do dostarczania energii elektrycznej na dużą skalę, praktycznie bez emisji gazów cieplarnianych. Po Fukushimie widoczne było dążenie do wycofywania projektów jądrowych w niektórych krajach europejskich, które planują zasadniczą zmianę w kierunku gazu ziemnego, chociaż nie zdają sobie one sprawy z faktu, że użycie gazu ziemnego spowoduje większe emisje CO2.

Zgodnie z wynikami badań Pushkera Kharechy i Jamesa Hansena: "Gdyby energia jądrowa nigdy nie istniała, dostarczana przez nią energia z pewnością byłaby wytwarzana z paliw kopalnych, co spowodowałoby znacznie wyższą śmiertelność związaną z zanieczyszczeniem i emisją gazów cieplarnianych na jednostkę wyprodukowanej energii". Ich ustalenia sugerują ponadto, że energia jądrowa w latach 1971-2009 zapobiegła 1,8 mln zgonów na całym świecie i 64 gigatonom emisji gazów cieplarnianych równoważnych CO2. Gdyby całkowicie wycofano się z energetyki jądrowej doprowadziłoby to do dodatkowych 420 tys. do 7 mln zgonów i emisji 80-240 GtCO2-eq na całym świecie.

Aby zminimalizować wpływ zmian klimatu, a jednocześnie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na tańszą, ale zrównoważoną energię, należy szybko rozwijać energetykę jądrową. Nie można tego osiągnąć bez zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa związanymi z technologią jądrową. Dzięki siedemdziesięcioletniemu doświadczeniu operacyjnemu i lekcjom wyciągniętym z kilku ostatnich katastrof, technologia jądrowa dojrzewa wraz z innowacjami.

Jedną z takich innowacji inżynieryjnych jest zastosowanie ciekłego sodu zamiast wody do chłodzenia reaktora pod niższym ciśnieniem, co pomaga uniknąć stopienia rdzenia. Inne technologie, takie jak mały reaktor modułowy (SMR), warianty IV generacji (reaktor na stopione sole) i inne projekty zaawansowanych reaktorów mogą zrewolucjonizować przemysł jądrowy. W USA, Chinach, Europie, Indiach, Japonii, Rosji i innych krajach kilkanaście nowych projektów reaktorów jądrowych znajduje się na różnych, często zaawansowanych etapach planowania lub budowy, podczas gdy kilkanaście innych znajduje się na początkowym etapie badań i rozwoju.

Jeśli otrzymają szczery i prawdziwy patronat, pojawiające się technologie jądrowe będą zwiastunem zmiany paradygmatu w przemyśle jądrowym. Takie nowe warianty reaktorów zostały licencjonowane lub wdrożone tylko w Rosji i Chinach. Indyjski przemysł jądrowy znajduje się według doniesień prasowych w końcowej fazie opracowywania (koncepcyjnego) projektu zaawansowanego reaktora ciężkowodnego (AHWR) jako odskoczni do trzeciego etapu programu energii jądrowej opartego o paliwo torowe.

Bezpieczeństwo jest podkreślane jako kluczowy czynnik w programie jądrowym każdego kraju. Kontynuując swoje zaangażowanie na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej, Indie zacieśniły współpracę z Rosją. Oba kraje dobrze współpracowały przy budowie elektrowni jądrowej Kudankulam. Prace nad blokami 3 i 4 w tym obiekcie znacznie się rozwinęły przy współpracy rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego Rosatom. Sześć reaktorów WWER-1000 ma zostać zbudowanych docelowo w EJ Kudankulam przy wsparciu rosyjskim.

Warto zauważyć, że reaktory WWER-1000 spełniają wyśrubowane standardy bezpieczeństwa. Ich konstrukcja łączy w sobie różne systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego, co zaowocowało maksymalną ochroną elektrowni przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Nowoczesne jednostki WWER są również wyposażone w aktywne systemy odprowadzania ciepła, rekombinatory wodoru i chwytacze rdzenia, które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa obiektów podczas zagrożeń naturalnych lub spowodowanych przez człowieka oraz mało prawdopodobnych sytuacji awaryjnych.

Oprócz realizacji podstawowego zadania, jakim jest zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw energii, energetyka jądrowa jest wykorzystywana do innych ważnych zadań, takich jak odsalanie wody, produkcja wodoru, ogrzewanie pomieszczeń, zastosowanie ciepła procesowego, ekstrakcja węgla z CO2 i łączenie go z wodorem w celu wytworzenia syntetycznych paliw płynnych itp. W związku z tym należy przyspieszyć proces wdrażania innowacji w technologiach jądrowych, a nie porzucać go ani demonizować. W końcu musimy zastanowić się, czy technologia jądrowa zawiodła nas, czy też to my zawiedliśmy technologię jądrową.

Dr Sitakanta Mishra jest profesorem nadzwyczajnym stosunków międzynarodowych na Pandit Deendayal Energy University w Gujarat. Wyraża on osobiste poglądy.

Źródło:
https://www.cnbctv18.com/views/view-now-the-world-needs-nuclear-power-more-than-ever-9296391.htm

Czytaj również:
CNBC

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE