ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Nowe bloki jądrowe i składowisko odpadów w Chinach
21.04.2021r. 21:29

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Koncern jądrowy China National Nuclear Corporation (CNNC) podał, że 14 kwietnia rozpoczął się proces załadunku paliwa do reaktora jądrowego ACPR1000 zainstalowanego w bloku nr 6 elektrowni jądrowej Tianwan w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach.
Budowa obiektu rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku, a na ten rok zaplanowano rozpoczęcie jego eksploatacji komercyjnej. Tianwan-5, inna jednostka tego samego projektu, rozpoczęła pracę komercyjną w dniu 8 września 2020 r. Na terenie Tianwan znajdują się również cztery bloki jądrowe z reaktorami WWER-1000, dostarczonymi przez Rosję.

"Załadunek oznacza moment, w którym blok 6 wchodzi w fazę rozruchu jądrowego i jest kluczowym krokiem w kierunku zakończenia III fazy projektu Tianwan" - poinformował CNNC. Pierwszy beton dla bloku 6 rozpoczęto wylewać 7 września 2016 r. Gorące testy funkcjonalne rozpoczęły się 28 listopada 2020 r. Obejmowały one podwyższenie temperatury układu chłodzenia reaktora i przeprowadzenie kompleksowych testów w celu upewnienia się, że obwody pierwotny i wtórny oraz systemy bezpieczeństwa działają tak, jak powinny. Przeprowadzane przed załadowaniem paliwa jądrowego, takie testy symulują termiczne warunki pracy elektrowni i sprawdzają, czy wyspa jądrowa oraz konwencjonalne urządzenia i systemy spełniają wymagania projektowe. Testy te zakończono 29 grudnia ubiegłego roku.

Pierwsze cztery bloki elektrowni - które rozpoczęły komercyjną eksploatację między czerwcem 2007 a grudniem 2018 - to jednostki Gidropress WWER-1000 dostarczone przez Rosję, podobnie jak siódmy i ósmy blok, na których budowę została już podpisana umowa w marcu 2020 roku.
Po ukończeniu wszystkich ośmiu bloków EJ Tianwan stanie się największą elektrownią jądrową na świecie o łącznej mocy około 8100 MWe, przewyższając zarówno czynną EJ Kori (7411 MWe), jak i nieaktywną EJ Kashiwazaki-Kariwa (7965 MWe).
Według CNNC pięć jednostek eksploatowanych komercyjnie w Tianwan wygenerowało do tej pory ponad 260 terawatogodzin energii elektrycznej. Stwierdzono, że jest to równoważne zmniejszeniu standardowego zużycia węgla o 80 milionów ton, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla o 200 milionów ton lub zasadzeniu 870 000 hektarów drzew.
Elektrownia Tianwan jest własnością i jest zarządzana przez Jiangsu Nuclear Power Corporation, spółkę joint venture pomiędzy CNNC (50%), China Power Investment Corporation (30%) i Jiangsu Guoxin Group (20%).
Chiny formalnie zatwierdzają budowę pięciu nowych bloków jądrowych
Reuters podał 15 kwietnia informację, że Chińska Rada Państwa zatwierdziła budowę pięciu bloków jądrowych o łącznej mocy 4,9 GWe, tj. około 10% całkowitej mocy zainstalowanej w kraju. Pekin zamierza posiadać 70 GWe zainstalowanej mocy jądrowej do 2025 r. Oznacza to konieczność budowy około 20 nowych reaktorów w latach 2021-2025.
Chiny muszą przyspieszyć rozwój energetyki jądrowej, aby spełnić swoje zobowiązanie, że do 2060 r. staną się "neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla". "Energia jądrowa jest koniecznością, jeśli Chiny chcą osiągnąć cele polegające na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i osiągnięciu neutralności węglowej do 2060 r., powiedział urzędnik Biura Bezpieczeństwa Jądrowego.
Pięć zatwierdzonych projektów jądrowych zostanie zrealizowanych przez koncern CNNC. Mają to być bloki jądrowe: nr 7 i 8 w elektrowni jądrowej Tianwan oraz nr 3 i 4 w EJ Xudabao w północno-wschodniej prowincji Liaoning. Wszystkie cztery obiekty będą wykorzystywały rosyjską technologię WWER-1200 i będą miały moc po 1200 MWe.

Piąty reaktor to projekt demonstracyjny małego reaktora modułowego (SMR) o mocy 125 MWe w elektrowni jądrowej Changjiang w prowincji Hainan. W tym celu CNNC wykorzysta swoją krajową technologię ACP100.
Budowa trzech z pięciu zatwierdzonych obiektów - SMR i po jednym bloku w EJ Tianwan i Xudabao, ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć w 2026 r. Oznacza to, że Chiny przywróciły swoje normalne tempo realizacji nowych projektów jądrowych.
Chiny rozpoczną realizację projektu Hualong Two
Koncern CNNC poinformował, że do 2024 r. planuje rozpoczęcie budowy swojego pierwszego reaktora nowego projektu Hualong Two. Ma to być zaawansowany model reaktora trzeciej generacji. Jego budowa zajmie cztery lata w porównaniu ze średnią pięcioletnią potrzebną do budowy jednostek Hualong One, powiedział Cao Shudong, wiceprezes CNNC, na forum jądrowym w Pekinie.
Koszty budowy spadną o około jedną czwartą do 13 000 CNY (1,990 USD) za kilowat (kW), z 17 000 CNY za kW w przypadku projektu Hualong One, dodał Cao.
Hualong Two zostanie uproszczony w porównaniu z Hualong One, ale nie zmniejszy to poziomu bezpieczeństwa, a podstawowa technologia pozostanie taka sama. Cao nie określił mocy reaktora Hualong Two.

Chiny rozpoczynają budowę podziemnego laboratorium do badania utylizacji odpadów jądrowych
Chiny budują podziemne laboratorium do badania technologii usuwania wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych. Ma to zapoczątkować powstanie składowiska, które będzie w stanie utylizować przez co najmniej sto lat takie materiały i bezpiecznie przechowywać je przez dziesiątki tysięcy lat, powiedział główny projektant laboratorium, Wang Ju, wiceprezes Instytutu Geologii Uranu w Pekinie.
Laboratorium będzie zlokalizowane w pokładach skały granitowej na głębokości do 560 metrów pod ziemią w regionie Beishan w prowincji Gansu. Podziemne laboratorium zostało wymienione jako jeden z głównych projektów naukowych w Chinach w 13. planie pięcioletnim na lata 2016-2020.
Jego obszar na powierzchni będzie obejmować 247 hektarów, z czego 2,39 hektara zajmie powierzchnia tuneli. Podziemny kompleks będzie miał całkowitą objętość strukturalną 514 200 metrów sześciennych wraz z 13,4 kilometrami tuneli - zauważył Wang.
Koszt laboratorium szacuje się na ponad 2,72 miliarda CNY (422 miliony dolarów), a jego budowa zajmie siedem lat. Ma działać przez 50 lat i jeśli badania okażą się pomyślne, a miejsce będzie odpowiednie, do 2050 r. w pobliżu laboratorium powstanie długoterminowe podziemne składowisko odpadów wysokoaktywnych.
W grudniu zaczęto budować system dystrybucji wody dla laboratorium, a w tym roku mają zostać wykonane drogi dojazdowe do niego, dodał Wang. "Laboratorium zapewni krytyczne wsparcie dla bezpiecznego geologicznego składowania wysokoaktywnych odpadów, co ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju energetyki jądrowej w Chinach".

W 1985 roku, w tym samym roku, w którym Chiny rozpoczęły budowę swojego pierwszego reaktora jądrowego, chińscy naukowcy rozpoczęli badania, jak prawidłowo pozbywać się odpadów zawierających szkodliwe substancje, takie jak stront-90, cez-137 i pluton-239. "W miarę jak Chiny zwiększają swoje moce jądrowe, usuwanie wysokoaktywnych odpadów staje się kwestią krytyczną dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony środowiska" - powiedział Wang.

Zgodnie z 14. planem pięcioletnim (2021-25) Chiny dążą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla poprzez optymalizację struktury zużycia energii i zwiększenie udziału energii niepochodzącej za spalania paliw kopalnych do około 20% w ciągu najbliższych kilku lat.

Energia jądrowa stanowi obecnie około 5% całkowitej energii produkowanej w Chinach. Obecnie w Chinach działa 50 reaktorów jądrowych o sumarycznej mocy 47,5 GWe, co czyni je trzecim co do wielkości producentem energii jądrowej na świecie, po USA i Francji. W budowie znajduje się kolejnych 16 reaktorów o mocy 16,2 GWe.

"Nie możemy po prostu dziś czerpać korzyści z energii jądrowej, a sprzątaniem odpadów zajmować się dopiero później. Rozwój i bezpieczeństwo są równie ważne, a oba zawsze były dwoma najważniejszymi priorytetami w chińskiej strategii energetyki jądrowej" - powiedział Wang.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. (MAEA) światowa społeczność naukowa zgadza się, iż bezpieczną i wykonalną metodą unieszkodliwiania odpadów jest trwałe zakopanie ich głęboko pod ziemią w grobowcu z betonu i skały, odizolowanym przez tysiąclecia od biosfery, klęsk żywiołowych i działalności człowieka.

Ale to wymaga od naukowców kompleksowego zbadania środowiska przewidzianego do budowy takiego repozytorium, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią, powiedział Wang. Obejmuje to badanie warunków geologicznych miejsca, rozmieszczenia i przepływu wód podziemnych, rodzajów, lokalizacji i składu chemicznego skał oraz dziesiątek innych czynników. Składowisko musi również znajdować się z dala od zaludnionych obszarów i miejsc historycznych lub kulturowych, a także stref ochrony ekologicznej, ale potrzebuje również dostępu do infrastruktury, aby można było przenieść personel i materiały do budowy projektu - dodał. "Samo wyszukiwanie kandydatów jest już ogromnym przedsięwzięciem naukowym, nie mówiąc już o budowie podziemnego repozytorium" - powiedział Wang, zwracając uwagę, że Szwecja, Francja i Finlandia również zakończyły wybór lokalizacji i budują repozytoria dla odpadów wysokoaktywnych. W przypadku Chin setki naukowców i inżynierów potrzebowało 35 lat prac wiertniczych w odizolowanych obszarach w całym kraju, aby ostatecznie wybrać miejsce kandydujące do laboratorium w prowincji Gansu, powiedział Wang. Stwierdził, że owocna wymiana i długoterminowa współpraca między MAEA i Chińskim Urzędem Energii Atomowej odegrała konstruktywną rolę w geologicznej utylizacji odpadów jądrowych w Chinach.

"Byłem młodym człowiekiem, kiedy dołączyłem do projektu w 1993 roku. Teraz ludzie żartobliwie nazywają mnie wujem Wang, ale wolę przezwisko "Beishan Ranger", od nazwy wybranego regionu Gansu, mówi 57-letni inżynier. "Pokolenia naukowców i inżynierów chciały pracować na pustyni w ramach tego projektu, ponieważ wszyscy wiedzą, że gospodarowanie odpadami jądrowymi jest istotnym przedsięwzięciem, które będzie miało głęboki wpływ na życie ludzi, środowisko i rozwój narodu" - powiedział Wang.

Branża PALIWA w portalu CIRE

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE