ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Hiszpania potwierdza odnowienie licencji dla elektrowni jądrowej Cofrentes
23.03.2021r. 19:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Elektrownia jądrowa Cofrentes potwierdziła, że hiszpański regulator jądrowy zatwierdził przedłużenie jej okresu eksploatacji do listopada 2030 r., otwierając drogę do działania reaktora z wrzącą wodą o mocy 1064 MWe łącznie przez 45 lat.
Odnowienie licencji oznacza, że elektrownia zlokalizowana w Walencji, będąca własnością i pod zarządem koncernu Iberdrola, czyni ją czwartą z siedmiu elektrowni, które przedłużyły swoje licencje od czasu ogłoszenia planu wycofania energii jądrowej z hiszpańskiego miksu energetycznego w 2019 roku.
Po wygaśnięciu obecnej licencji zakład zostanie wyłączony na stałe.

Kierownictwo Cofrentes poinformowało, że od rozpoczęcia eksploatacji jednoblokowej elektrowni w 1985 r. przeznaczyło znaczne kwoty na ciągłą modernizację obiektu i technologiczną optymalizację jego wyposażenia.
W ciągu ostatniej dekady zainwestowano ponad 450 mln euro, powiedział rzecznik Cofrentes NPP. Kluczowe projekty, w tym niektóre związane z planem działania po Fukushimie, zostały zakończone, aby zwiększyć możliwości reagowania zakładu na ekstremalne zdarzenia wykraczające poza awarie projektowe.
Według operatora sieci REE, Cofrentes była głównym źródłem energii elektrycznej w regionie Walencji w 2020 roku, odpowiadając za 46,5% całości produkcji elektryczności.

Odnowienie licencji Cofrentes następuje po odnowieniu w marcu 2020 r. licencji dla dwóch bloków w elektrowni jądrowej Almaraz, która w 53% należy do Iberdroli i jest zarządzana przez Centrales Nucleares de Almaraz-Trillo (CNAT).
Blok jądrowy Almaraz-1 o mocy 1011 MWe został dopuszczony do eksploatacji do 1 listopada 2027 r., a Almarez-2 o mocy 1006 MWe do dnia 31 października 2028 r., po czym oba mają zostać wyłączone na stałe.

W czerwcu 2020 r. blok Vandellos-2 o mocy 1045 MWe w pobliżu Tarragony uzyskał pełne przedłużenie koncesji na 10 lat, która ważna jest do lipca 2030 r. Vandellos-2, należący do Endesy i Iberdroli, ma zostać zamknięty na stałe w 2034 roku.

Przed wrześniem tego roku spodziewane są dwa kolejne odnowienia licencji dla dwóch bloków w elektrowni jądrowej Asco.
Ostateczne odnowienie licencji dla ostatniego z siedmiu hiszpańskich energetycznych bloków jądrowych - EJ Trillo o mocy 1003 MWe ma nastąpić w marcu 2023 r., której zamknięcie planowane jest na 2035 r. Trillo jest częściowo własnością Iberdrola i jest zarządzana przez CNAT.

Energia jądrowa jest głównym źródłem produkcji energii elektrycznej w Hiszpanii z udziałem ponad 22% w 2020 r. Jednak madrycka grupa przemysłowa Foro Nuclear stwierdziła niedawno, że wyniki finansowe zostały ograniczone do poziomu, na którym przez kilka lat działała ze stratami, głównie z powodu nadmiernych obciążeń podatkowych.

W planie energetyczno-klimatycznym hiszpańskiego rządu określono, że zainstalowana moc jądrowa zostanie utrzymana na obecnym poziomie ok. 7 GWe co najmniej do 2025 r., ale od 2030 r. zostanie zmniejszona do nieco ponad 3 GWe.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE